Przejdź do treści

Uniwersytet Śląski w Katowicach

  • Polski
  • English
search
Logo Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024

Związki służące barwieniu tkanin poliestrowych

27.08.2018 - 10:24 aktualizacja 13.04.2022 - 12:26
Redakcja: admin
Tagi: nauki chemiczne

Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego i Politechniki Łódzkiej otrzymali związki chemiczne służące do barwienia tkanin poliestrowych na odcienie: żółte, pomarańczowe, czerwone i brązowe. – Cechą otrzymanych w ten sposób wybarwień jest wysoka trwałość kolorów oraz ich intensywny odcień. Niektóre z materiałów charakteryzują się bowiem wyśmienitą odpornością na światło w ośmiostopniowej skali Blue Wool, uzyskując wynik równy 7 – mówi dr hab. inż. Jacek Nycz z Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego, współautor wynalazku. Jak dodaje, oznacza to między innymi, że tak wybarwione tkaniny poliestrowe nie stracą koloru wraz z upływem czasu i oddziaływaniem światła. Dzięki zastosowaniu związków producenci będą mogli otrzymać również tkaniny o żywszych kolorach. Rozwiązanie oraz jego zastosowanie zostały objęte ochroną patentową.

Opatentowane związki 2-metyloazochinolinowe służące barwieniu tkanin poliestrowych na odcienie: żółte, pomarańczowe, czerwone i brązowe są pochodnymi chinoliny. Pochodne chinoliny mają szerokie zastosowanie, wykazują bowiem właściwości przeciwmalaryczne, przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne, wiele z nich jest również produktem wyjściowym w syntezach tzw. barwników cyjaninowych wykorzystywanych w fotografii czy medycynie. Inne pochodne mogą być stosowane w elektronice – na przykład do produkcji wyświetlaczy typu OLED czy tworzenia warstw płyt DVD-R, a także w przemyśle spożywczym – w postaci syntetycznych barwników kwasowych z grupy związków pirazolowych.

Autorami opatentowanego rozwiązania są naukowcy reprezentujący Uniwersytet Śląski: dr hab. prof. UŚ Grzegorz J. Małecki i dr hab. inż. Jacek Nycz, a także Politechnikę Łódzką: dr Marcin Szala, dr hab. prof. PŁ Radosław Podsiadły, dr inż. Rafał Strzelczyk oraz dr Aleksandra Kowalska.

Przedstawione tkaniny poliestrowe wybarwione związkami 2-metyloazochinolinowymi uzyskały również ochronę patentową na sposób sorpcji jonów metali ciężkich (patent nr P. 228802). Szerzej na ten temat można przeczytać w artykule opublikowanym na stronie: www.us.edu.pl.

Małgorzata Kłoskowicz | Sekcja Prasowa UŚ

Zdjęcie portretowe dr. hab. inż. Jacka Nycza
Dr hab. inż. Jacek Nycz z Instytutu Chemii UŚ, współautor opatentowanego rozwiązania | fot. Sekcja Prasowa UŚ

return to top