facebook twitter instagram issuu linkedin google+ research gate youtube ustv

Zmarła prof. zw. dr hab. Lucyna Frąckiewicz

Z wielkim bólem i smutkiem oraz w poczuciu
niepowetowanej straty dla świata nauki
przyjęliśmy wiadomość o śmierci w dniu 6 czerwca 2009 roku

Śp.
Prof. zw. dr hab. Lucyny Frąckiewicz

Profesor emerytowanej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, pracownika naukowo-dydaktycznego Uniwersytetu Śląskiego od 1975 roku, zatrudnionej w Zakładzie Polityki Społecznej i Metodologii Badań Społecznych w Instytucie Nauk Politycznych Wydziału Nauk Społecznych.

Profesor Lucyna Frąckiewicz ukończyła studia ekonomiczne w Akademii Ekonomicznej w Katowicach w 1958 roku, w 1966 roku doktoryzowała się w Akademii Ekonomicznej w Gdańsku, a w 1972 roku habilitowała się w katowickiej Akademii Ekonomicznej. W 1987 roku otrzymała tytuł naukowy profesora nauk ekonomicznych.

Zainteresowania Profesor Lucyny Frąckiewicz koncentrowały się wokół kwestii społecznych regionów uprzemysłowionych. Głównym przedmiotem Jej badań naukowych były zagadnienia związane z miejscem polityki społecznej w systemie gospodarki rynkowej oraz rolą i funkcją konsumpcji społecznej w polskiej gospodarce.

Pani Profesor była znakomitym organizatorem nauki i wychowawcą kolejnych pokoleń polskich ekonomistów i politologów. W latach 1993-1996 pełniła funkcję rektora Akademii Ekonomicznej w Katowicach, była prodziekanem Wydziału Nauk Społecznych UŚ, zastępcą przewodniczącego Komitetu Pracy i Polityki Społecznej PAN oraz Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej, przewodniczącą Śląskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego, członkiem Międzynarodowej Unii Demograficznej. Jest autorką wielu uznanych dzieł m.in.: Polityka Ochrony Zdrowia; Starzy robotnicy na Śląsku; Ochrona zdrowia jako problem konsumpcji społecznej; Przestrzenne rozmieszczenie kwestii społecznych.

Błyskotliwy umysł, dar zjednywania ludzi, życzliwość i serdeczność wobec drugich oraz wysoka kultura osobista czyniły z Pani Profesor osobę powszechnie lubianą i szanowaną. Dla swoich uczniów na zawsze pozostanie niedoścignionym Mistrzem.

Będzie Jej brakowało nam wszystkim. Cześć Jej Pamięci.

Rodzinie, Najbliższym oraz Przyjaciołom Pani Profesor,
których ta nagła śmierć najbardziej dotknęła,
wyrazy szczerego współczucia i żalu

składają

Senat oraz Rektorzy Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś - Rektor Uniwersytetu Śląskiego
prof. zw. dr hab. Janusz Janeczek - Rektor UŚ w latach 2002-2008
prof. zw. dr hab. Tadeusz Sławek - Rektor UŚ w latach 1996-2002
prof. zw. dr hab. Maksymilian Pazdan - Rektor UŚ w latach 1990-1996

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 12 czerwca 2009 r. (piątek) o godz. 11.00 w kościele Wniebowzięcia NMP w Bystrej Śląskiej.

Rodzina prosi, by zamiast kwiatów przekazać datki na rzecz Gimnazjum im. Juliana Fałata w Bystrej Śląskiej (kwesta na cmentarzu).

Kondolencje

Trudno wypełnić tę pustkę...,

która została po Tobie, pozostaniesz na zawsze w moim sercu jako dobry człowiek, wielka dama, wspaniały naukowiec... Twoja uczennica W.

Niezapomniana Pani Profesor

Niezapomniana Pani Profesor była moim promotorem..... swoich magistrantów traktowała jak MATKA troszcząca się o swoje dzieci... Bardzo często tak się do nas zwracała. Wyrazy współczócia Irena Hamerla - jedna z wielu magistrantek

pamięć . . .

Zapomniałam dodać podpis - to nie anonim Aleksandra Kielak - Pani Profesor była moją Szefową kiedyś na Wydziale Nauk Społecznych

pamięć . . .

Pani Profesor była fantastyczną Kobietą, Damą i . . . Szefową. Bardzo będzie Jej brak. . .