Zawody okręgowe XLIV Olimpiady Geograficznej

Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego

10 i 11 lutego 2018 roku na Wydziale Nauk o Ziemi UŚ w Sosnowcu będą odbywać się zawody II stopnia (okręgowe) XLIV Olimpiady Geograficznej, organizowane przez działający na wydziale Komitet Okręgowy OG. Swoją wiedzę geograficzną sprawdzi 97 młodych pasjonatów geografii – uczniów 39 szkół ponadgimnazjalnych z województwa śląskiego.

W pierwszym dniu eliminacji zawodnicy rozwiążą trzy zestawy zadań, natomiast w drugim wezmą udział w quizie i będą odpowiadać na wylosowane pytania. Problematyka zadań w części ustnej dotyczyć będzie wpływu środowiska przyrodniczego na działalność człowieka oraz wpływu działalności człowieka na środowisko przyrodnicze (w różnych państwach i regionach świata). Uczniów oceni jury pod kierunkiem dr. hab. Adama Hibszera – przewodniczącego Komitetu Okręgowego Olimpiady Geograficznej.

Uczestnicy z najlepszym wynikiem zostaną zakwalifikowani do zawodów ogólnopolskich, które odbywać będą się w kwietniu w Zamościu. Zwycięzcy zawodów centralnych mają szansę na udział w Międzynarodowej Olimpiadzie Geograficznej, która w tym roku odbędzie się w sierpniu w Kanadzie.

W ubiegłorocznej międzynarodowej olimpiadzie zorganizowanej w Belgradzie (2–7 sierpnia 2017 r.) grupa olimpijczyków z Polski okazała się najlepsza. Młodzi polscy geografowie drużynowo uplasowali się na pierwszym miejscu przed uczniami z Rumunii i Stanów Zjednoczonych. Zawody w języku angielskim składały się z części pisemnej, zadania terenowego oraz quizu multimedialnego. W konkursie uczestniczyło 41 zespołów z całego świata.

Szczegółowe informacje oraz program XLIV Olimpiady Geograficznej dostępne są na stronie: ptg.wnoz.us.edu.pl.