Zajęcia pt. „Jak liczyli nasi rodzice, dziadkowie…?” w ramach Śląskiej Nocy Naukowców 2010

dawidowski

24 września 2010 r. o godz. 17.00 w Instytucie Matematyki Uniwersytetu Śląskiego przy ul. Bankowej 14 odbędą się zajęcia pt. „Jak liczyli nasi rodzice, dziadkowie…?”. W trakcie spotkania, prowadzący Łukasz Dawidowski z Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii UŚ demonstrować będzie m.in. technikę mnożenia czterocyfrowych liczb bez użycia kalkulatora.

Uczestnicy wydarzenia poznają historię liczb oraz sposobów liczenia – od najstarszych, znanych już w starożytności do takich, których używali jeszcze nasi rodzice. Zaplanowany jest także pokaz działania suwaka logarytmicznego, który jeszcze nie tak dawno był podstawowym narzędziem pracy każdego inżyniera.

Zajęcia odbędą się w ramach Śląskiej Nocy Naukowców, organizowanej przez Uniwersytet Śląski, Politechnikę Śląską, Akademię Ekonomiczną im. Karola Adamieckiego oraz Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego. Śląska Noc Naukowców to niecodzienne podejście do spraw nauki, spora dawka humoru, komentarze znanych i lubianych naukowców.