Zabawy matematyczne towarzyszące Śląskiej Nocy Naukowców

Dla uczestników Śląskiej Nocy Naukowców Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego przygotował wykład oraz szereg warsztatów. Będą one okazją do zabaw manualnych i gimnastyki umysłu, przekonania się czy deszyfrowanie tekstu jest trudne i czy zagadki logiczne to prawdziwe wyzwanie. Spotkania z matematyką, które odbędą się 23 września 2011 r. w Instytucie Matematyki UŚ, poprowadzą członkowie Koła Naukowego Matematyków UŚ

Warsztaty
Kawiarnia Szkocka – godz. 17.00–22.00, sala 208, prowadzący: mgr Wojciech Bielas, Joanna Zwierzyńska, Magdalena Nowak, Magdalena Sitko.

Kawiarnia Szkocka to miejsce, w którym można usiąść przy herbacie i porozmawiać ze studentami i pracownikami uczelni nie tylko o matematyce. Za zdobyte podczas innych warsztatów π-eniądze można nabyć π-ciastka i π-herbatę.

Łamigłówki logiczne – godz. 17.00–22.00, sala 221, prowadzący: Anna Jacek, Marcin Jenczmyk.

„Uwolnij pierścień. Zrób gwiazdę”. To nie cytaty z „Władcy pierścieni” czy polecenia z lekcji WF-u, ale zadania z warsztatu „Łamigłówki logiczne”. Uczestników wydarzenia czeka gimnastyka umysłu i dłoni, zostaną przed nimi postawione różne zadania, również manualne.

Labirynt – godz. 17.00–22.00, sala 221, prowadzący: Anna Jacek, Piotr Idzik.

Uczestnicy będą mogli spróbować swoich sił w grze komputerowej. Za zdobyte π-eniądze będą mogli kupić bilet i spróbować przejść tajemniczy labirynt.

Szyfrowanie – godz. 17.00, 18.00, 19.00, 20.00, sala 429, prowadzący: Marek Biedrzycki, mgr Weronika Siwek.

Prowadzący opowiedzą o klasycznych metodach szyfrowania i deszyfrowania tekstu, będzie również czas na opowiedzenie kilku ciekawostek z kryptologii. Na koniec uczestnicy spróbują zmierzyć się z szyframi w praktyce.

Wykład
Piotr Idzik: „Ilu ludzi żyło na świecie?” – godz. 18.00, aula im. M. Kopernika (sala 213).

Próba odpowiedzi na postawione pytanie będzie okazją do zaprezentowania prostych modeli wzrostu populacji, opierających się na teorii równań różniczkowych.