XXIV letnia szkoła języka, literatury i kultury polskiej

Od 29 lipca do 25 sierpnia 2014 r. w Cieszynie będzie odbywać się XXIV letnia szkoła języka, literatury i kultury polskiej organizowana przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej UŚ. Prawie 130 osób z ponad 30 krajów świata (m.in. z Azerbejdżanu, Brazylii, Białorusi, Chorwacji, Macedonii, Korei Południowej, Chin, Japonii, Rosji, Ukrainy, Słowacji, Słowenii, Serbii, Niemiec, Kanady, Kazachstanu i Uzbekistanu) weźmie udział w wydarzeniu. Przez miesiąc będą doskonalić swoją znajomość języka polskiego, poznawać polskie tradycje i zwyczaje, zwiedzać Polskę i wspólnie cieszyć się latem. Specjalnie dla uczestników letniej szkoły zostały przygotowane programy – akademicki i popularny, w ramach których specjaliści z różnych dziedzin – m.in. pracownicy Uniwersytetu Śląskiego, a także Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego i Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki – zaprezentują problemy badawcze i ciekawe informacje związane z Polską.

Uroczysta inauguracja wydarzenia, w której udział weźmie JM Rektor UŚ prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś, odbędzie się 30 lipca o godz. 12.00 w Centrum Konferencyjnym UŚ w Cieszynie.

Bogaty program kulturalny letniej szkoły zawiera między innymi wyjazdy naukowo-dydaktyczne do Katowic, Pszczyny, Oświęcimia, Krakowa oraz w Beskidy, a także gry i zabawy językowe, wieczory poezji, teatr studencki, spotkania z dziennikarzami, politykami oraz znanymi osobami z polskiego świata artystycznego, seminarium wiedzy o Śląsku, a także wieczór polskich pieśni i piosenek. Jednymi z najważniejszych wydarzeń będą: Sprawdzian z polskiego – konkurs ortograficzny dedykowany obcokrajowcom, w którym główną nagrodą będzie bezpłatny udział w przyszłorocznej letniej szkole języka, literatury i kultury polskiej oraz Wieczór Narodów, w czasie którego studenci zaprezentują swoje kraje oraz wspólnie zatańczą poloneza na cieszyńskim rynku.

Letnia szkoła jest jedynym w swoim rodzaju kursem językowym skierowanym do międzynarodowego grona odbiorców, który ma na celu promocję Polski, języka polskiego, polskiej literatury i kultury w świecie.

O wydarzeniu napisała „gazetacodzienna.pl” w artykule pt. „Cieszyn: 163 obcokrajowców na naukę polskiego”. (30.07.2014)

O wydarzeniu napisała „Gazeta Wyborcza” w artykule pt. „"Wakacje z gżegżółką" - rusza letnia szkoła języka dla obcokrajowców”. (27.07.2014)

O wydarzeniu napisał serwis „onet.pl” w artykule pt. „"Wakacje z gżegżółką" - rusza letnia szkoła języka dla obcokrajowców” (27.07.2014).