XXII letnia szkoła języka, literatury i kultury polskiej w Cieszynie

Od 29 lipca do 25 sierpnia 2012 r. w Cieszynie trwać będzie XXII letnia szkoła języka, literatury i kultury polskiej. W uroczystej inauguracji, która odbędzie się 30 lipca 2012 r. o godz. 11.30 w Centrum Konferencyjnym Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie (ul. Bielska 62) udział wezmą JM Rektor UŚ prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś oraz prorektor-elekt ds. umiędzynarodowienia, współpracy z otoczeniem i promocji UŚ dr hab. Mirosław Nakonieczny.

W XXII letniej szkole języka, literatury i kultury polskiej udział weźmie prawie dwustu cudzoziemców z 27 krajów świata, m.in. Bułgarii, Chin, Chorwacji, Czech, Francji, Gruzji, Japonii, Kanady, Korei, Rosji, Serbii, Szwecji, Turcji, USA, Uzbekistanu, Węgier i Wielkiej Brytanii. Przez cztery tygodnie będą uczyć się oni języka polskiego oraz poznawać wybrane zagadnienia z zakresu polskiej kultury. Dla uczestników kursu przygotowano szereg atrakcji, m.in. wycieczkę w Beskidy, do Katowic, Oświęcimia i Krakowa, projekcje filmowe, śląską biesiadę z piosenką oraz gry i zabawy dydaktyczne. Chętni będą mogli wystąpić w teatrzyku poezji dziecięcej, adaptacji scenicznej powieści Witolda Gombrowicza „Ferdydurke”, a także recytować wiersze Wisławy Szymborskiej podczas wieczoru poetyckiego poświęconego polskiej noblistce lub publikować teksty w tygodniku „Wiadomości Letniej Szkoły”.

Przez pierwsze dwa tygodnie równolegle będą prowadzone XXI warsztaty polonistyczne dla nauczycieli języka polskiego pracujących na co dzień w szkołach poza granicami Polski, którzy przyjadą do Cieszyna, by podnieść swe kwalifikacje zawodowe.

Lektoraty z języka polskiego oraz wykłady i seminaria dla uczestników obu kursów będą prowadzone przez pracowników UŚ, w tym m.in. Szkoły Języka i Kultury Polskiej UŚ, która od kilkudziesięciu lat organizuje letnią szkołę języka, literatury i kultury polskiej oraz warsztaty polonistyczne, a także pracowników Katedry Międzynarodowych Studiów Polskich UŚ, Instytutu Języka Polskiego, Instytutu Nauk o Literaturze Polskiej im. Ireneusza Opackiego i in.

O wydarzeniu napisał serwis „onet.pl” w artykule pt. „Za tydzień rusza kolejna letnia szkoła języka polskiego”. (22.07.2012).

O wydarzeniu napisała „Gazeta Wyborcza” w artykule pt. „Cieszyn.Za tydzień rusza kolejna letnia szkoła języka polskiego ”. (22.07.2012)

O wydarzeniu napisał portal Gazeta.pl w artykule pt. „Obcokrajowcy z całego świata pouczą się polskiego”. (30.07.2012).