XVI edycja „Sprawdzianu z polskiego”

15 sierpnia 2013 r. o godz. 10.30 w Centrum Konferencyjnym Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie odbędzie się XVI edycja międzynarodowego konkursu ortograficznego „Sprawdzian z polskiego”, jednego z najważniejszych wydarzeń letniej szkoły języka, literatury i kultury polskiej organizowanej przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej UŚ. W konkursie weźmie udział około 130 studentów z zagranicy, którzy zmagać się będą z polską ortografią. Oprócz uczestników letniej szkoły, w konkursie wezmą udział zaproszeni studenci z zaprzyjaźnionych ośrodków polskich i zagranicznych. Gościem specjalnym będzie prof. dr hab. Małgorzata Marcjanik-Dąbkowska, kierownik Zakładu Retoryki Dziennikarskiej Uniwersytetu Warszawskiego, znawczyni polskiej etykiety językowej, autorka licznych poradników grzecznościowych.

Nad przebiegiem konkursu czuwać będzie jury w składzie: dr hab. prof. UŚ Jolanta Tambor, dyrektor SJiKP UŚ,  dr hab. prof. UŚ Romuald Cudak, kierownik Katedry Międzynarodowych Studiów Polskich, prof. dr hab. Małgorzata Kita, prezes Stowarzyszenia Sympatyków Szkoły Języka i Kultury Polskiej, prof. Aleksandra Piasecka-Till z Universidade Federal do Paraná w Kurytybie (Brazylia), a także dr hab. prof. UŚ Marek Pytasz i dr Magdalena Piekara z Instytutu Nauk o Literaturze Polskiej im. Ireneusza Opackiego UŚ.

Muzyczna tematyka wydarzenia została zainspirowana setną rocznicą urodzin Witolda Lutosławskiego, wybitnego polskiego kompozytora i dyrygenta. Autorami tekstu są dr Małgorzata Smereczniak ze Szkoły Języka i Kultury Polskiej oraz dr Marcin Maciołek z Katedry Międzynarodowych Studiów Polskich.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają pamiątkowe słowniki ufundowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, zaś zwycięzca – Cudzoziemski Mistrz Języka Polskiego – będzie mógł bezpłatnie uczestniczyć w przyszłorocznej letniej szkole.