XLII Międzynarodowa Wystawa i Giełda Minerałów, Skał i Skamieniałości

W sobotę i niedzielę 8 i 9 listopada na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego odbędzie się kolejna XLII Międzynarodowa Wystawa i Giełda Minerałów, Skał i Skamieniałości. Zagraniczni i krajowi kolekcjonerzy minerałów i skamieniałości zaprezentują ciekawe kolekcje pochodzące z różnych miejsc na świecie. Szczególnie interesujące będą rzadkie okazy minerałów i ekspozycje stanowiące fragmenty unikalnych prywatnych kolekcji. Jak zwykle wzrok będą przyciągały piękne, krystaliczne formy minerałów z grupy krzemionki, reprezentowane przez fioletowe ametysty, czarne moriony, żółte cytryny lub przeźroczyste kryształy górskie. Można będzie także podziwiać kolorowe gipsy pochodzące ze złóż miedzi na Dolnym Śląsku, różowe i niebieskie sole z Kłodawy, różne odmiany siarczków cynku, ołowiu i żelaza z olkuskich kopalń rud Zn-Pb. W budynku Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego można obejrzeć stałe ekspozycje Muzeum: repliki mezozoicznych gadów, ekspozycję poświęconą ewolucji człowieka oraz tematyczne ekspozycje mineralogiczne. W czasie wystawy i giełdy będzie można także zakupić wyroby biżuteryjne i galanterię z kamieni ozdobnych (nefrytu, krzemienia, gagatu, hematytu). Wystawcy zaprezentują wyroby wykonane z drogich kamieni, bursztynu, pereł, srebra i złota.

Impreza jest miejscem spotkania kolekcjonerów, jubilerów i firm handlowych, dla których minerały, muszle i skamieniałości są głównym surowcem. Dla sympatyków Nauk o Ziemi, kolekcjonerów minerałów i skamieniałości jest to okazja do poszerzenia swoich kolekcji, nabycia nowych okazów. Sosnowieckie Giełdy Minerałów i Skamieniałości są organizowane wspólnie przez Wydział Nauk o Ziemi UŚ i Oddział Górnośląski PTPNoZ. W pierwszym dniu wystawy 8 listopada 2008 (sobota) godz. 17 zapraszamy do wzięcia udziału w sesji popularnonaukowej. Aula Międzywydziałowa, Sosnowiec Będzińska 60.

Otwarcie wystawy "Oko w oko z tyranozaurem"

Więcej informacji o giełdzie...