Wywiad JM Rektora UŚ prof. Andrzeja Kowalczyka udzielony „Gazecie Wyborczej”

Prof. Andrzej Kowalczyk, rektor Uniwersytetu Śląskiego

Na łamach „Gazety Wyborczej” ukazał się wywiad Magdaleny Warchali z JM Rektorem Uniwersytetu Śląskiego poświęcony między innymi procesowi wdrażania tzw. ustawy 2.0 na Uniwersytecie Śląskim. W rozmowie z dziennikarką prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk odpowiada na pytania dotyczące: nowej struktury uczelni i autonomii wydziałów, rozważanych rozwiązań statutowych, wzmocnienia pozycji badawczej uczelni, a także procedury wyboru rektora i zasięgu jego władzy.

Rektor UŚ omawia m.in. kwestię przyszłej liczby wydziałów, powoływania rady uczelni, uprawnień Senatu, porusza również zagadnienia związane z takimi wartościami, jak samorządność, autonomia i demokracja w kontekście funkcjonowania uczelni. Podkreśla również nadrzędny kierunek zmian, które mają doprowadzić do umocnienia badawczego statusu Uniwersytetu Śląskiego m.in. poprzez pogłębianie współpracy z ośrodkami naukowymi w kraju i zagranicą, podejmowanie badań w obszarach istotnych dla współczesnej nauki oraz stworzenie elastycznego modelu pracy badawczej realizowanej przez interdyscyplinarne zespoły naukowców.

Wywiad został opublikowany w „Gazecie Wyborczej” 15 lutego 2019 roku, dostępny jest także w wydaniu internetowym pod adresem: katowice.wyborcza.pl.