Wystawa zdjęć Ryszarda Kapuścińskiego „Zmierzch Imperium”

Z okazji czternastej rocznicy nadania Ryszardowi Kapuścińskiemu tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego, w budynku Wydziału Teologicznego UŚ otwarta zostanie wystawa zdjęć „Zmierzch Imperium”.

Ekspozycja, stworzona na zamówienie Instytutu Polskiego w Moskwie, była pokazywana w Polsce jedynie dwa razy. Dotychczas gościły ją: Narodowa Galeria Sztuki Zachęta w Warszawie oraz Muzeum Lubelskie w Lublinie.

Na wystawę „Zmierzch Imperium” składa się 50 fotografii, które Ryszard Kapuściński zrobił w latach 1989–1991, podczas liczącej ok. 60 tys. kilometrów podróży po 15 krajach dawnego ZSRR, w tym m.in. Rosji, Gruzji, Azerbejdżanu i Armenii. Zdjęcia te odnaleziono zaledwie trzy lata temu w prywatnym archiwum pisarza. To, w jaki sposób były posegregowane, pozwala przypuszczać, że sam Kapuściński chciał przygotować z nich wystawę.

17 października 2011 r. o godz. 17.00 na Wydziale Teologicznym (Katowice, ul. Jordana 18) nastąpi otwarcie wystawy zdjęć Ryszarda Kapuścińskiego „Zmierzch Imperium”. Przemówienia wygłoszą JM Rektor UŚ prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś oraz Alicja Kapuścińska, żona pisarza. Głos zabiorą także: kurator wystawy Karolina Wojciechowska oraz prof. zw. dr hab. Marek Szczepański, który był promotorem w przewodzie o nadanie tytułu doktora honoris causa UŚ Ryszardowi Kapuścińskiemu.

______________________________________________________________________________________________________

O wystawie poinformowało Radio Katowice (17.10.2011 r.).

O wydarzeniu napisała „Gazeta Wyborcza” w artykule pt. „ Ryszard Kapuściński fotograf ”. (17.10.2011)

O wydarzeniu napisał serwis „tvp.info” w artykule pt. „Kapuściński za obiektywem aparatu ”. (17.10.2011).

O wydarzeniu napisał serwis „naszemiasto.pl” w artykule pt. „Ryszard Kapuściński interesował się sprawami Śląska. Pytał o autonomię” (23.10.2011).

O wydarzeniu napisał serwis „portalkatowicki.pl” w artykule pt. „Imperium w obiektywie ”. (04.11.2011).