Wystawa „Vademecum” Małgorzaty Łuczyny w Galerii Uniwersyteckiej

Od 16 kwietnia 2014 r. w Galerii Uniwersyteckiej przy ul. Bielskiej 62 w Cieszynie (budynek Uniwersytetu Śląskiego) będzie można oglądać multimedialną wystawę „Vademecum” Małgorzaty Łuczyny. Wernisaż odbędzie się w środę 16 kwietnia o godz. 14.00.

Inspiracją do powstania filmu pt. „Vademecum” był stary, żydowski cmentarz w Głogówku na Opolszczyźnie. Miasteczko jest związane z historią i kulturą Żydów (wg źródeł żyli w mieście już w XIV wieku). Po licznych pogromach i wypędzeniach gmina żydowska odtworzyła się w XVII w., a w XIX w. przydzielono jej teren na cmentarz poza obrębem miasta, gdzie ruiny nagrobków zachowały się do dziś. Wystawa składa się z filmu oraz obiektów będących wynikiem jego powstania – gablot entomologicznych z kolekcją korzeni, zielnika oraz suchych liści i kwiatów.

Mgr Małgorzata Łuczyna jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Zakładu Teorii Sztuki i Fotografii Artystycznej Instytutu Sztuki (Wydział Artystyczny Uniwersytetu Śląskiego). Ukończyła kierunek edukacja artystyczna na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym UAM, obecnie pracuje jako asystentka w Pracowni Fotografii Instytutu Sztuki UŚ w Cieszynie. Zajmuje się fotografią, sztuką nowych mediów, oraz różnymi formami działania w przestrzeni publicznej (street art, instalacja, happening). Uczestniczyła w wystawach, m.in. w: Bielsku-Białej, Warszawie, Poznaniu, Kaliszu, Wrexham i Wilnie.

O wystawie napisał serwis „gazetacodzienna.pl” w artykule pt. „«Vademecum» Małgorzaty Łuczyny w Galerii Uniwersyteckiej” (17.04.2014)