Wystawa „Nauki polarne pod polską flagą”

Od 8 maja 2013 r. na deptaku przed rektoratem Uniwersytetu Śląskiego (Katowice, ul. Bankowa 12) będzie można oglądać wystawę plenerową Polskiego Konsorcjum Polarnego. Jego liderem jest Uniwersytet Śląski.

Mija 80 lat od pierwszej wyprawy polarnej z Polski niepodległej. Podczas II Międzynarodowego Roku Polarnego 1932/1933 w Arktyce, na Wyspie Niedźwiedziej (74o30’ N) pracowała polska ekspedycja naukowa. Obecnie polscy polarnicy prowadzą szeroko zakrojone badania środowiska przyrodniczego Arktyki i Antarktyki.

Wystawa „Nauki polarne pod polską flagą” prezentuje krótką historię polskich badań oraz wyniki eksploracji prowadzonych przez 12 członków konsorcjum polarnego. Naukowcy z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego prowadzą badania polarne od 1977 r., a ich główna problematyka dotyczy zmian klimatu i środowiska przyrodniczego Arktyki w kontekście globalnego ocieplenia. Ewolucja lodowców w atlantyckim sektorze Arktyki wskazuje na wyraźny długotrwały trend ocieplenia klimatu. Zmniejsza się ich rozległość, objętość, a także wewnętrzna struktura termiczna. Lodowce stają się cieplejsze i zawierają więcej wody. Przemieszczają się i „cielą się” szybciej – produkują więcej gór lodowych. Jest to tzw. dynamiczna odpowiedź lodowców na ocieplenie klimatu. Badania tych zjawisk są specjalnością zespołu z Uniwersytetu Śląskiego.

Dokładniejsze poznawanie regionów polarnych ma wielkie znaczenie dla zrozumienia zmian klimatu i środowiska całej Ziemi. Warto pamiętać, iż od ponad 30 lat biało-czerwona flaga powiewa nieprzerwanie nad dwoma stałymi polskimi stacjami naukowymi na północy i na południu naszego globu.

Polskie badania polarne cieszą się międzynarodową renomą. W uznaniu tego dorobku powierzono Polsce organizację światowego kongresu „Tydzień Szczytu Nauk Arktycznych” (ASSW 2013), który zakończył się pod koniec kwietnia w Krakowie. Głównym organizatorem było Polskie Konsorcjum Polarne.

Polskie Konsorcjum Polarne – Wydział Nauk o Ziemi