Wystawa „Niezależne Zrzeszenie Studentów (1980–1990) w województwie katowickim”

4 marca 2011 r. o godz. 11.30 na deptaku przed rektoratem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy „Niezależne Zrzeszenie Studentów (1980–1990) w województwie katowickim”. Wystawa towarzyszyć będzie konferencji popularnonaukowej „Niezależne Zrzeszenie Studentów (1980–1990). W 30. rocznicę rejestracji”.

Na trzydziestu ośmiu planszach zaprezentowano działalność Niezależnego Zrzeszenia Studentów w województwie katowickim. Historia NZS w województwie katowickim została pokazana zarówno poprzez opis historyczny, jak również na podstawie wspomnień uczestników wydarzeń. Zostały w niej wykorzystane fragmenty relacji dwudziestu kilku świadków historii − w latach 80. członków NZS, dokumenty SB znajdujące się w zasobach IPN oraz ponad sto zdjęć autorstwa kilkudziesięciu osób.

Twórcą koncepcji wystawy jest Przemysław Miśkiewicz, przewodniczący Stowarzyszenia Pokolenie (w latach 80. członek NZS), współpracownikami merytorycznymi są: dr Tomasz Kurpierz oraz Monika Kobylańska, zaś opracowanie graficzne zapewnił Łukasz Kobiela.

Wystawa została przygotowana przez Stowarzyszenie Pokolenie przy współpracy z katowickim IPN i prezentowana będzie do końca marca 2011 r.