Wyróżnienie dla książki dr. Marka Głowackiego

27.03.2018 - 15:09 aktualizacja 05.11.2019 - 11:17
Redakcja: admin

Książka pt. „S jak Śląsk – Superbohaterowie po śląsku” autorstwa dr. Marka Głowackiego została wyróżniona w konkursie o nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych im. ks. Edwarda Pudełki. Publikacja ukazała się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Śląskiego.

Konkurs został zorganizowany podczas 22. Poznańskich Targów Książki Naukowej i Popularnonaukowej, które odbywały się od 23 do 25 marca 2018 roku. W tegorocznej edycji konkursu przyznano również nagrody za najlepszą książkę akademicką oraz najlepszą książkę popularnonaukową.

Publikacja autorstwa dr. Marka Głowackiego zawiera materiały (rysunki, ilustracje oraz teksty) powstałe w ramach artystycznego projektu „S jak Śląsk – Superbohaterowie po Śląsku”. Projekt obejmuje cykl ilustracji komiksowych traktujących o postaciach związanych ze Śląskiem, a zwłaszcza Śląskiem Cieszyńskim, z którym autor jest związany życiowo i zawodowo. Książka zawiera ponad trzydzieści rysunków stworzonych w konwencji komiksowej, przy użyciu technik cyfrowych oraz tradycyjnych, zaprezentowanych w formie art-booka. Przedstawione postacie powstały na kanwie życiorysów prawdziwych mieszkańców Śląska, którzy swoimi osiągnięciami zbliżyli się do ideału komiksowego superbohatera w szerokim tego słowa znaczeniu. Dr Marek Głowacki przybliża owe postacie, nawiązując do schematu graficznych, czarnobiałych realizacji komiksowych. Przedstawia ich dokonania w formie pojedynczych ilustracji bogatych w detal.

Oprócz części artystycznej publikacja zawiera teksty dotyczące komiksu oraz rysunku, a także fragment poświęcony śląskiej specyfice regionu i wynikającej z niej „superbohaterskiej” natury Ślązaków. Projekt został zrealizowany w ramach dotacji Młodzi Naukowcy, mającej na celu wspieranie młodej kadry naukowej Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Dr Marek Głowacki pracuje na stanowisku adiunkta w Zakładzie Rysunku Instytutu Sztuki w Cieszynie, gdzie prowadzi pracownię z rysunku.

Szczegółowe informacje na temat publikacji dostępne są na stronie: www.wydawnictwo.us.edu.pl

Dylom – wyróżnienie dla publikacji dr. Marka Głowackiego