Wyróżnienia w konkursie Urzędu Patentowego RP

18.12.2018 - 14:16 aktualizacja 18.12.2018 - 14:16
Redakcja: admin

W piątek 14 grudnia 2018 roku w Warszawie odbyła się gala wręczenia nagród w XVI edycji konkursów organizowanych przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej (UPRP). Dr Małgorzata Kłoskowicz z Sekcji Prasowej Uniwersytetu Śląskiego otrzymała wyróżnienie w kategorii informacja medialna za cykl artykułów opublikowanych na stronie internetowej uczelni i dostępnych pod adresem: www.us.edu.pl. Wyróżnienie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego otrzymała również mgr Agnieszka Warmuzińska za pracę magisterską pt. „Prawo mody w świetle prawa własności intelektualnej” obronioną na Uniwersytecie Śląskim.

Organizowane co roku konkursy UPRP są wydarzeniem ogólnokrajowym, którego celem jest wyróżnienie prac naukowych, projektów plastycznych, twórczości dziennikarskiej oraz filmowej – poświęconych nowym zjawiskom i tendencjom związanym ze sferą ochrony własności intelektualnej. Nadesłane prace oceniają autorytety naukowe i artystyczne.

Celem konkursu na informację medialną jest upowszechnianie wiedzy oraz podnoszenie świadomości społecznej dotyczącej ochrony własności przemysłowej oraz znaczenia tej problematyki dla rozwoju innowacyjności i kreatywności, zwłaszcza w działalności gospodarczej w Polsce. W tegorocznej edycji konkursu nagrodzeni zostali przedstawiciele ogólnopolskich mediów, takich jak: portal www.rp.pl, Program Pierwszy Polskiego Radia, „Dziennik Gazeta Prawna” czy „Puls Biznesu”. Serwis Uniwersytetu Śląskiego, na stronie którego publikowane są artykuły z cyklu „Patenty UŚ” jest jedynym wyróżnionym medium uczelnianym.

Z kolei laureatami konkursu na najlepszą pracę naukową są autorzy wybranych przez jury prac habilitacyjnych, doktorskich, magisterskich lub licencjackich, związanych z własnością intelektualną, w tym z jej ochroną, zarządzaniem i marketingiem.

Inicjatywa wspierana jest przez: Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także przez środowiska opiniotwórcze.