Wykład gościnny Ekkeharda Rehfelda z Niemiec

3 listopada 2015 roku o godz. 12.00 w auli im. Kazimierza Lepszego w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego (Katowice, ul. Bankowa 12) odbędzie się wykład gościnny Ekkeharda Rehfelda z Niemiec poświęcony współczesnym problemom projektowania przestrzeni publicznych. Spotkanie poprowadzi dr Małgorzata Kądziela z Zakładu Estetyki Instytutu Nauk o Kulturze i Studiów Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Śląskiego.

Wystąpienie Ekkeharda Rehfelda zatytułowane „Polityczne, społeczne oraz kulturowe konteksty współczesnego projektowania przestrzeni” podejmuje rozważania nad ciągle zmieniającymi się kontekstami projektowania architektury. Ekkehard Rehfeld urodził się w 1960 roku. Dorastał we Frankfurcie nad Menem i Johannesburgu (RPA). Studiował architekturę na Uniwersytecie Technicznym w Darmstadt (Niemcy) oraz na Uniwersytecie Sztuk Stosowanych w Wiedniu (dyplom w klasie Wolfa D. Prixa). Współpracował z austriackim biurem Coop Himmelb(l)au. Następnie po wyjeździe do Stanów Zjednoczonych związał się zawodowo z urbanistą amerykańskim Lebbusem Woodsem. Wspólnie współorganizowali oraz prowadzili warsztaty projektowania na Bałkanach (między innymi podczas oblężenia Sarajewa w 1994 roku). Był założycielem i dyrektorem Instytutu Badawczego Architektury Doświadczalnej (RIEAeuropa). W ramach RIEAeuropa zorganizował warsztaty „Borderline” w Kraljevicach (Chorwacja). Projekt RIEAeuropa realizowany był jako europejski kampus Southern California Institute of Architecture w Vico Morcote (Szwajcaria, 1998 rok), który następnie funkcjonował przez dwa lata jako prywatna szkoła architektury RIEAvico. Rehfeld współpracował z różnymi uniwersytetami w Europie. Opublikował serię RIEA w wydawnictwie Springer Verlag (Wiedeń). Był jurorem w licznych konkursach projektowych. Ekkehard Rehfeld jest współautorem wielu architektonicznych projektów: zrealizowanych (np: Park Hyatt Hotel w Zurychu, w Szwajcarii; BMW-Welt w Monachium, Niemcy) oraz niezrealizowanych (np: Freedom Park i Muzeum Pamięci w Gauteng, RPA, Katmandu Island, Dubaj). Tworzy również dzieła o charakterze artystycznym. Jest autorem scenografii do opery Der Weltbaumeister (Steirische Herbst, 1993, Graz, Austria) oraz ustawień wystawy do pokazu Kiki Smith Paradise Cage w MoCa (Los Angeles, USA).