"Z Najlepszymi przez Fizykę" - wykład profesora Andrzeja Ślebarskiego

Pracownia Dydaktyki Fizyki zaprasza wszystkich pracowników, doktorantów i studentów na kolejny wykład z cyklu Z Najlepszymi przez Fizykę. 11 lutego 2009 r. o godzinie 10.00 w sali audytoryjnej im. A. Pawlikowskiego w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Śląskiego przy ul. Uniwersyteckiej 4 w Katowicach odbędzie się wykład pt:  Elektron - Fascynująca Cząstka Materii, który wygłosi prof. zw. dr hab. Andrzej Ślebarski.

Streszczenie wykładu:

Elektron jest jedną z sześciu cząstek elementarnych zaliczanych do grupy leptonów. Znany jest już ponad 100 lat, jednak ciągle jest powodem zaskakujących odkryć i przypisywanych mu nowych własności w materii. Fascynuje być może i dlatego, że w odróżnieniu od pozostałych cząstek elementarnych, elektron stanowi bazę współczesnej fizyki ciała stałego, która z kolei stanowi fundamentalne podłoże w elektronice, elektrotechnice, metodach współczesnej diagnostyki medycznej i w energetyce.

Odkrycie elektronu było rezultatem racjonalnych badań prowadzonych przez ponad 50 lat przez wielu uczonych. Za odkrywcę elektronu uważa się Józefa Jana Thomsona, profesora Uniwersytetu w Cambridge. Odkrycie Thomsona było szybko docenione przez międzynarodową społeczność uczonych i przyniosło mu liczne zaszczyty. W 1906 roku otrzymał nagrodę Nobla za badania nad wyładowaniami elektrycznymi w gazach, warto też wspomnieć, że Uniwersytet Jagielloński uhonorował Thomsona tytułem doktora honoris causa w 1900 roku podczas trwających uroczystości 500-lecia odnowienia tej uczelni.

Przedstawię historię odkrycia elektronu, również postaram się przybliżyć świat elektronów skorelowanych, który obserwujemy w nowych cieczach kwantowych. Efekty oddziaływań elektrostatycznych pomiędzy elektronami w fermionowych cieczach kwantowych fascynują nie tylko fizyków badających te zjawiska, są  również podstawą takich zjawisk jak: ciężki fermion (ciężki elektron), nadprzewodnictwo, fluktuacje magnetyczne i ładunkowe itd. Mam nadzieję, że w prosty sposób przybliżę Państwu kilka nowych, współczesnych zagadnień fizyki, bazujących na coraz bardziej aktywnym i efektownym staruszku elektronie.