Wykład z cyklu "Z Najlepszymi przez Fizykę"

Pracownia Dydaktyki Fizyki zaprasza wszystkich pracowników, doktorantów i studentów na kolejny wykład z cyklu "Z Najlepszymi przez Fizykę". 3 grudnia 2008 r. o godzinie 10.00 w sali audytoryjnej im. A. Pawlikowskiego w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Śląskiego przy ul. Uniwersyteckiej 4 w Katowicach odbędzie się wykład pt: "Między nauką a sztuką - akustyka dla humanistów", który wygłosi prof. dr hab. Bogusław Fugiel.

Streszczenie wykładu:

Czy wrażenia estetyczne można opisać liczbami? Dlaczego dzieci powinny słuchać muzyki Mozarta? Co to jest diplacusis ? Jak powstał przenośny syntezator muzyczny? Kiedy funkcje Bessela mogą "ożywić" dźwięk?

Przedstawienie podstawowych pojęć akustyki dotyczących struktury i percepcji dźwięku będzie pretekstem do udzielenia odpowiedzi na powyższe i inne pytania. Podane zostaną przykłady ilustrowane żywą muzyką.

Na zakończenie wykładu niespodzianka przygotowana przez uczniów Szkoły Muzycznej z Bielska-Białej.