facebook twitter instagram issuu linkedin research gate youtube ustv

Wykład "Współczesne ekstrema klimatyczne"

Centrum Studiów nad Człowiekiem i Środowiskiem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zaprasza na wykład Współczesne ekstrema klimatyczne organizowany w ramach XVII cyklu wykładów: Wybrane problemy ekologii i ochrony środowiska. Wykład wygłosi prof. dr hab. Tadeusz Niedźwiedź z Wydziału Nauk o Ziemi UŚ. Spotkanie odbędzie się w czwartek 27 listopada o godz. 16.00 w auli Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska w Katowicach przy ul. Bankowej 9.

Harmonogram wykładów

O wykładzie:

Znaczniejsze trąby powietrzne pustoszyły i pustoszą Polskę w regularnych, kilkuletnich odstępach. IMGW przynajmniej od lat trzydziestych poprzedniego stulecia notuje co bardziej spektakularne i dramatyczne zjawiska wichur o katastroficznej sile. Niewyobrażalna potęga żywiołu demonstrowała się wówczas w powyrywanych z korzeniami lub pościnanych, jak potężną kosą, drzewach, powyginanych żelbetowych latarniach, poprzewracanych wyładowanych po brzegi wagonów pociągów towarowych, wyrwanych z betonowymi podporami słupach wysokiego napięcia i... ludźmi i samochodami przestawionymi z miejsca na miejsce. Podobne przerażenie i respekt dla potęgi natury budzą kulki gradu wielkości piłek tenisowych, gwałtowne burze, Bałtyk skuty lodem, opady śniegu usypujące zaspy po dachy domów, powodzie, susze i nieznośne upały. Za każdym razem, dotknięci żywiołem, utwierdzamy się w przekonaniu, że nigdy dotychczas ten żywioł w naszym życiu nie przejawiał się z podobną siłą. Każde nowa wiadomość, podchwytywana przez media, narasta niejednokrotnie do rangi klęski jakiej dotąd nie znała historia - a przynajmniej historia regionu.

Historia katastrof meteorologicznych, notowana przez instytuty badania zjawisk klimatycznych znacznie wykracza poza rangę lokalnych notatek. Nie tylko my na własnym, zdruzgotanym przez grad i wichurę podwórku niepokoimy się, czy czasem w ostatnich latach potęga żywiołów nie wzmogła się zbytnio. Także naukowcy na całym świecie, analizujący zjawiska klimatyczne na całej planecie, niepokoją się o to samo, lecz w ujęciu globalnym. Nikt już nie bagatelizuje globalnego ocieplenia, topnienia lodowców i zagłady gatunków. Coraz większe rzesze specjalistów, a także i laików, dostrzegają gwałtowne siły targające Ziemią. Tu i ówdzie odzywają się polemiki: Czy to już nieodwracalna tendencja na miarę zagłady dinozaurów, czy też zwykłe cykliczne zjawiska, które właśnie osiągają szczyt sinusoidy? Trudno, pozostając bez dachu nad głową, zerwanego przez wiatr, i bez środków do życia porwanych powodzią, fascynować się walką żywiołów. Jednak czy przypadkiem, na skutek cywilizacyjnych zapędów, nie mamy w niej niezaprzeczalnego udziału?

opracowanie dr Agnieszka Babczyńska i CSCS

Skróty

Copyright © 2001-2019
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Wszelkie prawa zastrzeżone.