Wykład „W sanktuarium bioróżnorodności - polskie badania entomologiczne w Ameryce Południowej”

Centrum Studiów nad Człowiekiem i Środowiskiem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zaprasza na wykład „W sanktuarium bioróżnorodności - polskie badania entomologiczne w Ameryce Południowej”, organizowany w ramach XVIII cyklu wykładów: „Wybrane problemy ekologii i ochrony środowiska”. Wykład wygłosi prof. dr hab. Janusz Wojtusiak z Muzeum Zoologicznego UJ w Krakowie. Spotkanie odbędzie się w czwartek 20 maja 2010 r. o godz. 16.00 w auli Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska w Katowicach przy ul. Bankowej 9.

Harmonogram drugiej części cyklicznych wykładów CSCS

Wykłady z serii FORUM NATURA’16 są dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

O wykładzie:

Bioróżnorodność w szufladzie to nie jest eufemistyczne określenie twórczego nieładu. Nie musi też oznaczać zapomnianego w biurku drugiego śniadania. Szuflada jest specjalną oszkloną gablotą, jedną z dziesiątek takich szuflad w jednej z wielu szaf i mieści w sobie motyle. Pieczołowicie rozpięte, dokładnie opisane, przepiękne okazy najbarwniejszego i najbardziej zachwycającego rzędu owadów. Fascynująca, niezwykła i tajemnicza jest kolekcja muzeum Instytutu Zoologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, gromadząca motyle z wielu obszarów świata, w tym tropikalnych, gdzie stopa przeciętnego śmiertelnika znikome ma szanse postać. Motyle ogromne i maleńkie, barwne, lśniące i całkowicie niepozorne, usystematyzowane w niezliczonych muzealnych gablotach, uświadamiają nam ogromną różnorodność i bogactwo owadziego świata.
Jeśli szklana skrzyneczka z ponumerowanymi okazami może wywołać podziw, jak fascynującym musi być znalezienie się w świecie, w którym każdy z gatunków żyje własnym życiem, fruwa, trzepocze, migocze w tropikalnym słońcu, składa jaja, je, rośnie przepoczwarcza się z gąsienicy w skrzydlate cudo! To właśnie tam oszałamiająca bioróżnorodność ukazuje się w całej okazałości, 24 godziny na dobę, o wschodzie środkowoafrykańskiego słońca, w międzyzwrotnikowej, wilgotnej mgiełce, w porze południowoamerykańskiego zmierzchu, w tropikalne noce, wśród których motyle są tylko częścią trudnego do ogarnięcia wyobraźnią i ujęcia w fachowej literaturze. W takiej właśnie bajce toczy się mrówcza, żeby nie oddalić się zbytnio od entomologicznych odniesień, praca badaczy egzotycznej fauny. Żmudna, często w uciążliwie niewygodnej pozycji, czasem może nawet ciut niebezpieczna, ale niemal zawsze będąca spełnieniem marzeń o odkrywaniu tajemnic świata.
Ekwador, Peru, Boliwia, Wenezuela, Gwatemala… Wiele takich wypraw planują i realizują naukowcy Instytutu Zoologii UJ. Po niezbędnych przygotowaniach, magicznych dniach i tygodniach w niezgłębionych tropikalnych lasach, długich nużących godzinach wśród kluczy do oznaczania, w wyniku podróży marzeń, powstaje szklana gablota starannie rozpiętych motyli. Nie są to jednak po prostu motyle. To najpiękniejsze z możliwych naukowe dowody na przeogromne biologiczne bogactwo świata, wciąż jeszcze, miejmy tę nadzieję, w niewielkim stopniu zmienionego przez zachłanny rodzaj ludzki. A gabloty, oprócz unikalnych okazów, kryją w sobie wszystko to, czego nie da się ująć w słowa przy próbie opisu bogactwa południowoamerykańskich lasów.

opracowanie dr Agnieszka Babczyńska i CSCS

O wykładowcy:

Prof. dr hab. Janusz Wojtusiak - dyrektor Muzeum Zoologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, zapalony entomolog, podróżnik, pedagog. Interesuje się systematyką i bioróżnorodnością owadów, w szczególności motyli, za którymi zjeździł cały świat. Autor licznych projektów i publikacji.