Wykład „Ryś w zarysie – rzadki drapieżnik polskich lasów”

26 maja 2011 r. o godz. 16.00 w auli Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŚ (Katowice, ul. Bankowa 9) odbędzie się wykład pt. „Ryś w zarysie – rzadki drapieżnik polskich lasów”. Wygłosi go dr inż. Robert W. Mysłajek ze Stowarzyszenia dla Natury WILK w Twardorzeczce. Spotkanie zorganizowane zostało przez Centrum Studiów nad Człowiekiem i Środowiskiem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w ramach XIX cyklu wykładów: „Wybrane problemy ekologii i ochrony środowiska”.

Wykłady z serii FORUM NATURA’17 są dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

O wykładowcy:
dr inż. Robert W. Mysłajek – wiceprezes Stowarzyszenia dla Natury WILK. Absolwent leśnictwa na Wydziału Leśnego Akademii Rolniczej w Krakowie oraz biologii molekularnej Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Doktoryzował się w Instytucie Ochrony Przyrody PAN w Krakowie. Szkolił się podczas zagranicznych stypendiów i wyjazdów studyjnych m.in. w USA, Niemczech, Kanadzie i Francji. Jego zainteresowania naukowe i zawodowe to głównie ekologia i problemy ochrony ssaków, ze szczególnym uwzględnieniem konfliktów pomiędzy ssakami a infrastrukturą techniczną. Autor licznych publikacji i wystąpień na konferencjach naukowych.
Członek Komitetu Sterującego Infra Eco Network Europe – międzynarodowej sieci ekspertów zajmujących się problemami na styku środowisko/transport, Krajowej Komisji Etycznej ds. Doświadczeń na Zwierzętach (w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego), Regionalnej Rady Ochrony Przyrody przy Regionalnym Dyrektorze Ochrony Środowiska w Katowicach oraz Rady Naukowo-Społecznej Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Beskidu Śląskiego”.
Opracowano na podstawie strony: www.polskiwilk.org.pl/nasi-ludzie.

O wykładzie:
„Tu ryś nr 27. Nadaję z sektora 334. Zbliżam się do granicy rezerwatu Dębowy Grąd i poruszam się na południe z prędkością około 1,5 km/h. Wyruszyłem o 22.17, krótko po zapadnięciu zmierzchu. Nie polowałem od tygodnia i odczuwam głód. W ciągu kwadransa powinienem znaleźć się na skraju polany, tam się zaczaję. Potrzebuję bezwzględnej koncentracji. Bez odbioru!”.
Nikt z odbiorców powyższego komunikatu nie ośmieliłby się przeszkadzać w polowaniu jednemu z trzech największych drapieżników polskich lasów. Nie tylko z obawy o własne życie lub zdrowie. Przede wszystkim dlatego, że adresatami przesyłanych drogą radiową informacji, są przyrodnicy, którzy dniami, a często i nocami, starają się nie „spuszczać oka” z rejestratorów rysich marszrut. Im najbardziej zależy na tym, aby każdy ryś, którego terytorium znajduje się w granicach polskich puszcz i ostępów leśnych, skutecznie zapolował, znalazł partnera do rozrodu i pozostawił potomstwo. Tym bardziej rośnie entuzjazm i nadzieja badaczy, gdy komunikat, choć nie ubrany ani w ludzkie, ani tym bardziej w kocie słowa, głosi:
„Ciąża po 72 dniach dobiegła końca. Urodziły się dwa zdrowe kocięta. Są bezpiecznie ukryte w gąszczu gałęzi. Nikt nie powinien ich tu dostrzec. Wychodzę zapolować i czym prędzej wracam. Bez odbioru!”.
Choć wśród rodzimej fauny nie ma on wrogów, to jednak w ostatnich latach liczebność rysi maleje. Jak zwykle w takich wypadkach winna jest działalność człowieka: fragmentacje drzewostanów, przecinanie kompleksów leśnych drogami i szosami, a także kłusownicze procedery. Dla ochrony tego pięknego kota niezbędna jest wiedza o jego biologii. Obserwacja rysi w ich naturalnym środowisku jest niemal niemożliwa, bo to one zazwyczaj w skrytości nas uważnie obserwują. Niezastąpionych informacji dostarczają więc nadajniki telemetryczne umieszczone na obrożach założonych kotom przez naukowców. Rejestrują one każdą chwilę życia: polowanie, walkę, ucieczkę, gody, narodziny i usamodzielnianie się młodych, i co najważniejsze: przekazują do laboratorium te cenne informacje. Nadają ciągle, nie przełączając się na odbiór. Przecież nie wolno zakłócać rysiom spokoju.

Opracowanie: dr Agnieszka Babczyńska dla biura CSCS