Wykład pt. „Tsunami – niedoceniane zagrożenie”

cscs

15 grudnia 2011 r. o godz. 16.00 w auli na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego (Katowice, ul. Bankowa 9) odbędzie się kolejne spotkanie w ramach cyklu wykładów „Wybrane problemy ekologii i ochrony środowiska”.

Wykład pt. „Tsunami – niedoceniane zagrożenie” wygłosi dr Witold Szczuciński z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Organizatorem cyklu jest Centrum Studiów nad Człowiekiem i Środowiskiem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wykłady z serii FORUM NATURA’18 są dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Harmonogram wykładów

O wykładzie:
To nie jest jak zwykły sztorm, obserwowany przez wielu z nas na kameralnym Bałtyku. Żadna wichura, nawet najpotężniejsza, nie rozpędziłaby fal do niewyobrażalnej prędkości sięgającej 900 km/godzinę. Szybko przesuwające się fale, początkowo niepozorne, po dotarciu do wybrzeży sięgają już kilkudziesięciu metrów wysokości. Wtedy jest już na wszystko za późno. Dziesiątki tysięcy ludzi porywają na zawsze zwały wód, a po portowych miastach, do kilku kilometrów w głąb lądu, pozostają wyłącznie wspomnienia. Na tak potężną moc składają się niepowstrzymane siły dwóch żywiołów: ziemi i wody.
Współczesny człowiek, odurzony stworzoną przez siebie cywilizacją, trwa w przekonaniu, że przejął panowanie nad światem przyrody. Wyjaśnił już niemal wszystko, od płatka śniegu po zorzę polarną, a jednak wobec potężnych żywiołów o niszczycielskiej sile pozostaje podobnie bezradny, jak kilkaset, kilka tysięcy lub kilkadziesiąt tysięcy lat wcześniej. Poznać i zrozumieć nie oznacza bowiem: opanować, a tym bardziej: zlekceważyć. Choć nie udało się dotychczas zapobiec podziemnym erupcjom z hipocentrum pod dnem oceanu ani powstrzymać ruchów tektonicznych płyt kontynentalnych i nie wydaje się, aby było to możliwe w najbliższym czasie, to badania źródeł „fali portowej”, jak tłumaczy się z japońskiego złowrogie słowo „tsunami”, mogą pozwolić na złagodzenie jej skutków. Największe nadzieje budzi opracowanie skutecznego sposobu wczesnego ostrzegania przed nadchodzącą katastrofą. Analiza zjawisk poprzedzających wstrząsy pozwoli na przewidywanie czasu, miejsca i siły ich wystąpienia, podobnie, jak dziś przewiduje się porywiste wiatry, ostrzega przed burzami i informuje o nadchodzącej fali powodziowej. Kiedyś jedynym kluczem do tajemnic pogody były nisko latające jaskółki, dziś skutecznie działa globalna sieć stacji meteorologicznych. Niewątpliwie podobnie stanie się z wieloma zagadkami ukrytymi pod skorupą ziemską. Oby tak było, gdyż mimo, że kameralny Bałtyk, szczęśliwie pozbawiony bezpośredniego połączenia z Oceanem Spokojnym, prawdopodobnie nigdy nie zazna skutków uderzenia potężnych fal, jednak, jak boleśnie uczy katastrofa z marca 2011 roku, tsunami metaforycznie i pośrednio, zyskuje zasięg globalny

O wykładowcy:

dr Witold Szczuciński – adiunkt w Zakładzie Mineralogii i Petrologii Instytutu Geologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Absolwent dwóch uczelni: UAM w Poznaniu – geologia i Uniwersytet Christiana Albrechta w Kilonii (Niemcy) – kierunku Coastal Geosciences and Engineering (nauki o Ziemi i inżynieryjne w strefie wybrzeży).

Specjalizuje się w badaniu osadów, takich jak na przykład piasek, muł, w których można odczytać bogatą historię zmian klimatu, środowiska, poziomu morza.

Uczestnik ponad 20 rejsów i wypraw badawczych, głównie w rejon Spitsbergenu, na Morze Południowochińskie i wybrzeże Morza Andamańskiego. W krajach polarnych i na Spitsbergenie aktualnie bada przede wszystkim procesy wpływające na powstawanie osadów we fiordach oraz okalających morzach. Na podstawie badania rdzeni osadów wydobytych z dna morza próbuje uzupełnić wiedzę na temat zmian klimatu w ciągu ostatnich kilkunastu tysięcy lat. Równolegle zajmuje się rozwojem jednej z największych delt rzecznych na świecie – delty Mekongu w rejonie Morza Południowochińskiego.

Po fali tsunami w grudniu 2004 r. prowadził ocenę zniszczeń, stanu środowiska oraz badania pozostawionych przez falę osadów w Tajlandii, na wybrzeżu Morza Andamańskiego. Następnie oceniał trwałość skutków tsunami w środowisku oraz jego efekty na dnie morskim.

Badania prowadzi również w kraju, najnowsze z nich dotyczą przebiegu i skutków powodzi na Wiśle i Warcie w maju 2010 r. (opracowanie na podstawie: http://www.polityka.pl/opolityce/zostancieznami/1509252,1,dr-witold-szczucinski.read).

Opracowanie: dr Agnieszka Babczyńska dla biura CSCS