CSCS UŚ

17 listopada 2011 r. o godz. 16.00 w auli na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego (Katowice, ul. Bankowa 9) odbędzie się kolejne spotkanie w ramach cyklu wykładów „Wybrane problemy ekologii i ochrony środowiska”. Wykład pt. „System zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w Polsce” wygłosi przedstawiciel ElektroEko – Organizacji Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego SA w Warszawie dr inż. Robert Wawrzonek.

Organizatorem cyklu jest Centrum Studiów nad Człowiekiem i Środowiskiem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wykłady z serii FORUM NATURA’18 są dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

O wykładzie:
Równiutko i estetycznie poukładane w pojemnikach śrubki, plastikowe obudowy, płytki drukowane, ekrany ciekłokrystaliczne, głośniczki, anteny, mikrofony, elementy techniki elektronicznej, baterie – tak mógłby wyglądać fragment stołu montażowego telefonów komórkowych. Producenci telefonów komórkowych nieustannie oferują odbiorcom nowe modele naszpikowanych innowacjami komórek. Odbiorcy z zaciekawieniem przyjmują ofertę i z zadowoleniem oddają się korzystaniu z nowinek technologicznych wbudowanych w ich nowe telefony. Gdy spowszednieje im dotychczas posiadany sprzęt lub gdy nie może on sprostać rosnącym apetytom użytkowników, „zza zakrętu” wyłania się model jeszcze nowszy, doskonalszy, bogatszy, nowocześniejszy, który pozostawi daleko w tyle swojego poprzednika. Postęp wydaje się nie mieć końca. W efekcie postępu powstają dziesiątki tysięcy nowych komórek. W efekcie tego samego postępu powstają również setki tysięcy komórek niepotrzebnych, odłożonych na półkę, wsuniętych do szuflady lub co gorsza – wyrzuconych do kosza.

Takie same koleje spotykają każdy sprzęt elektryczny i elektroniczny, który postał w celu ułatwienia lub uprzyjemnienia ludzkiego życia. Nieograniczone i niepowstrzymane apetyty konsumentów i rosnące tempo życia napędzają postęp, inspirują wynalazców i owocują powstawaniem wciąż nowych urządzeń: nowocześniejszych, szybszych lub po prostu cieszących oko nową estetyką wykonania. Stare sprzęty, często jeszcze sprawne, muszą ustąpić im pola. Trafiają, czy raczej: trafiały dotychczas, na składowiska odpadów lub wysypiska śmieci, stanowiąc zagrożenia dla środowiska uwalniającymi się toksycznymi związkami chemicznymi: lakierami, związkami metali czy tworzywami sztucznymi.

Równiutko i estetycznie poukładane w pojemnikach śrubki, plastikowe obudowy, płytki drukowane, ekrany ciekłokrystaliczne, głośniczki, anteny, mikrofony, elementy techniki elektronicznej, baterie – tak może wyglądać stół po demontażu zużytych telefonów komórkowych. Wyspecjalizowane firmy zajmujące się utylizacją „elektroniki” segregują wymontowane elementy, decydują, które z nich nadają się do ponownego wykorzystania w wyniku recyklingu, a które wymagają bezpiecznego składowania w sposób niezagrażający środowisku. Niepotrzebnym już telefonom dają „życie po życiu” zamykając cykl technologicznego życia naszej, dotychczas nieodłącznej, ulubionej komórki. Nowoczesna utylizacja bowiem to też postęp, porównywalny z nowoczesną produkcją.

Opracowanie: dr Agnieszka Babczyńska dla biura CSCS

Harmonogram wykładów