Wykład pt. „Rośliny mięsożerne − sukces czy ślepa uliczka ewolucji?”

17 marca 2011 r. o godz. 16.00 w auli Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŚ (Katowice, ul. Bankowa 9) odbędzie się wykład pt. „Rośliny mięsożerne − sukces czy ślepa uliczka ewolucji? ”. Referat wygłosi dr Bartosz Jan Płachno z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Spotkanie organizowane jest przez Centrum Studiów nad Człowiekiem i Środowiskiem Uniwersytetu Śląskiego w ramach XIX cyklu wykładów „Wybrane problemy ekologii i ochrony środowiska”.

Zajęcia z serii FORUM NATURA’17 są dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Harmonogram cyklicznych wykładów CSCS 2010/2011 w II semestrze.

O wykładowcy:

dr Bartosz Jan Płachno − adiunkt w Zakładzie Cytologii i Embriologii Roślin Instytutu Botaniki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Specjalizuje się w cytologii i embriologii roślin, szczególnie interesuje się anatomią ekologiczną oraz ewolucją roślin mięsożernych i pasożytniczych. W codziennej pracy wykorzystuje mikroskopię elektronową. W 2008 roku otrzymał wyróżnienie w 2. Biennale Fotograficznym Uniwersytetu Śląskiego „Nauka w obiektywie”. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Botanicznego oraz International Carnivorous Plant Society.

O wykładzie:

To brzmi, jak bezwzględny „entomologiczny cyrograf”: owadożerną roślinę musi zapylić owad. „Cyrograf” taki zyskuje jeszcze na perfidii, gdy dostrzeże się fakt, iż roślina ta jest zagrożona wyginięciem, a zapylenie zwiększa szansę jej przetrwania. Z takich powiązań ze światem owadów najbardziej znane są rosiczki. Wśród roślin zielonych nie są jednak jedyne. W podobny sposób „stołują się” pływacze. Zgodnie ze skojarzeniem, jakie budzi polska nazwa rodzajowa, rośliny te zanurzone są w wodzie, nie zapuszczają jednak korzeni w dnie. Gdy zbliża się pora kwitnienia, unoszą się ku powierzchni. Na sztywnych pędach wznoszą delikatne żółte, bladoniebieskie lub jasnofioletowe kwiaty, wabiące owady.
Rośliny owadożerne nie polują na swoich zapylaczy. Gdyby tak było, najlepsza metoda zapylania – „z kwiatka na kwiatek” – znacznie straciłaby na skuteczności. „Entomologiczny cyrograf” okazał się, na szczęście, pozorny.
Pływacze polują, zasysając do umieszczonych pod powierzchnią wody pęcherzykowatych pułapek drobne zwierzęta wodne. Rośliny z tego rodzaju spotyka się na całym świecie. Występują także w Polsce, gdzie wpisane są na listę gatunków prawnie chronionych.