facebook twitter instagram issuu linkedin research gate youtube ustv

Wykład pt. „Jak konstruowano części zamienne do człowieka wczoraj i dziś”

24 października 2013 r. o godz. 16.00 na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (ul. Bankowa 9) odbędzie się pierwsze spotkanie w ramach XXII cyklu wykładów „Wybrane problemy ekologii i ochrony środowiska”. Wykład pt. „Jak konstruowano części zamienne do człowieka wczoraj i dziś” wygłosi dr hab. Weronika Rupik z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŚ.

Organizatorem cyklu jest Centrum Studiów nad Człowiekiem i Środowiskiem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

O wykładzie:
Sfinks, centaur, Minotaur, Pegaz – starożytne mitologie aż roją się od nadnaturalnych stworzeń, których głowa, tułów i kończyny, wydawałoby się, zupełnie do siebie nie pasują.

Człowiek z głową konia, lew z głową człowieka czy koń wzbogacony w skrzydła nie mają szans na istnienie w przyrodzie, a jednak wizje hybryd towarzyszą człowiekowi od zarania dziejów. Bez szans na przetrwanie w warunkach naturalnych, w świecie mitycznym cieszyły się dobrym zdrowiem, budziły respekt lub strach i niemal zawsze nosiły nadzwyczajne, ponadludzkie cechy. Może to właśnie one ułatwiły ludziom poszukiwanie pierwszych w historii transplantologii dawców części zamiennych do człowieka?

Utracone w walce lub niefunkcjonujące trybiki w mechanizmie ludzkiego ciała wydają się być niezastąpione. Jednak z jednej strony wola przetrwania, a z drugiej nieposkromiony pęd do wiedzy sprawił, że odważni eksperymentatorzy, którzy zapisali się w historii medycyny, zdecydowali się na wstawianie zwierzęcych części ciała w zamian za „zepsute” ludzkie narządy wewnętrzne. Udane przeszczepy dawały nadzieję, ze to jednak możliwe, nieudane – prowokowały do dalszych poszukiwań. Utracone kończyny lub ich części zastępowano sztucznymi nogami, nosami lub palcami z drewna, porcelany lub szlachetnych metali. Każdy prototyp z czasem rozwijał się w coraz doskonalszy, sprawniejszy lub przynajmniej bardziej estetyczny i wierniej przypominający utracony pierwowzór.

Współczesne osiągnięcia transplantologii budzą coraz większy podziw. Medycyna wie coraz więcej na temat działania układu odpornościowego, potrafi coraz skuteczniej przeciwdziałać odrzutom, z coraz większą zgodnością kojarzyć dawców i biorców. Wspomaga ją nowoczesna technologia z coraz bardziej precyzyjnymi protezami kończyn, zadziwiająco skutecznymi, czasem nawet przewyższającymi wytrzymałością, elastycznością i sprężystością naturalne ludzkie tkanki.

Dziś, tysiące lat od pierwszych wyobrażeń mitologicznych hybryd, świat zaludnia zaskakująco wiele istot, noszących w sobie nieludzkie przecież elementy: zupełnie powszednie soczewki kontaktowe, niezbyt zaskakujące wstawki w stawach biodrowych, kolanowych lub skokowych czy też całkowicie powszechne implanty stomatologiczne. „Naprawieni” pacjenci nie budzą strachu na miarę Minotaura, przeciwnie – wzbudzają podziw dla nauki i nadzieję, że niedostępne jeszcze dziś „zamienniki” już jutro zastąpią szwankujący fragment organizmu.

opracowanie dr hab. Agnieszka Babczyńska dla biura CSCS

Zaproszenie

Harmonogram wykładów

Skróty

Copyright © 2001-2019
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Wszelkie prawa zastrzeżone.