Wykład pt. „I kto to wszystko posprząta? O wykorzystaniu mikroorganizmów w ochronie środowiska”

31 marca 2011 r. o godz. 16.00 w auli Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŚ (Katowice, ul. Bankowa 9) odbędzie się wykład dr. Tomasza Płociniczaka pt. „I kto to wszystko posprząta? O wykorzystaniu mikroorganizmów w ochronie środowiska”. Prelekcja organizowana jest w ramach cyklu wykładów „Wybrane problemy ekologii i ochrony środowiska”, którego organizatorem jest Centrum Studiów nad Człowiekiem i Środowiskiem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

O wykładzie:
Od czasów przedszkola, gdy najlepszą zabawę, jak grom z jasnego nieba, przerywały słowa: „Kto posprząta ten bałagan, może myślisz, że krasnoludki?!”, raz zasiana myśl o krasnoludkach nie opuszcza umysłów nikogo z nas, współczesnych Homo sapiens. Nie przyznając się nikomu, wszyscy w głębi duszy marzymy o kimś, kto niepostrzeżenie i potajemnie załatwi za nas najtrudniejsze – i co tu kryć – najbrudniejsze sprawy. Poszukiwania trwają: „W górach, jamach, pod kamykiem, na zapiecku i w komorze…”, zgodnie z instrukcjami najlepszych specjalistów, od Marii Konopnickiej poczynając. Eksperci nie mogli się mylić: i tam, i w wielu jeszcze innych miejscach aż roi się od maleńkich pracowitych stworzonek. Mało komu dane było zobaczyć je na własne oczy, a efektów – zatrzęsienie. Tu – mleko zsiadły, ówdzie – kapustę gospodyni ukisiły, gdzie indziej gospodarzowi piwo spieniły… Krasnoludki? Nie! Mikroorganizmy. Wyliczankę umiejętności bakterii i mikroskopijnych grzybów można by spisać na tylu co najmniej stronach, ile liczy sobie baśń „O krasnoludkach i sierotce Marysi”. I nie bajkopisarze, a mikrobiolodzy zapełniają dziś niezliczone manuskrypty doniesieniami o wciąż nowych szczepach bakterii zdolnych do nadzwyczajnych osiągnięć porządkowych. Wśród opisanych mikrobów są takie, które dzięki swemu aparatowi enzymatycznemu rozkładają tworzywa sztuczne. Inne, zaszczepione w podłożu zwałowisk poprzemysłowych umożliwiają bioremediację, a często także odzysk metali z pohutniczych hałd. Jeszcze inne, czerpiąc energię i pokarm z rozbudowanych łańcuchów węglowodorowych wchodzących w skład ropy naftowej i jej pochodnych, oczyszczają glebę i wody gruntowe po wyciekach paliw płynnych. Nawet odpady atomowe nie są wieczne i niezniszczalne wobec biotransformacyjnych zdolności mikroorganizmów. Przy tak zawansowanych zadaniach specjalnych oczyszczanie ścieków czy destrukcja zawartości kompostowników to dziecinna igraszka. Jest co sprzątać po współczesnych Homo sapiens. Z każdym dziesięcioleciem współczesnego świata problemy sprzątania piętrzą się coraz bardziej i bardziej, jak śmieci na wysypisku. Z wieloma z nich doskonale radzą sobie mikroorganizmy, zupełnie nie bajkowe krasnoludki.

Opracowała dr Agnieszka Babczyńska dla biura CSCS