Wykład pt. „Gaz łupkowy w Polsce…”

CSCS

20 października 2011 r. o godz. 16.00 w auli Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska w Katowicach przy ul. Bankowej 9 odbędzie się wykład pt. „Gaz łupkowy w Polsce – geologia, doświadczenia światowe oraz aspekty środowiskowe”. Wykład wygłosi mgr Paweł Lis z Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie.

Wydarzenie jest częścią minicyklu spotkań dotyczących gazu łupkowego, organizowanych przez Centrum Studiów nad Człowiekiem i Środowiskiem UŚ w ramach XX cyklu wykładów: „Wybrane problemy ekologii i ochrony środowiska”.

Wykłady z serii FORUM NATURA’18 są dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

O wykładzie:
Od Pomorza Zachodniego aż po Pogórze Przemyskie, po przekątnej Polski ciągną się, potwierdzone lub szacowane, złoża gazu łupkowego. Odkrycie ostatnich lat trafiło, paradoksalnie, na moment, w którym węgiel, ropa naftowa i gaz zaczynają ustępować miejsca wiatru, słońcu i wodzie. Czyżby więc odkrycie to pojawiło się nieco za późno?
Jednocześnie jest to chwila, gdy gwałtowna eksploatacja paliw kopalnych w ciągu ostatnich dekad dynamicznego rozwoju przemysłu ciężkiego doprowadziła w Polsce do znacznego wyczerpania ich zasobów, które, według prognoz, mają wystarczyć na zaledwie kilkadziesiąt lat. Tymczasem kolejne kilkukilometrowe odwierty przebijające się przez warstwy iłów pozwalają, w wersji optymistycznej, szacować zasoby gazu łupkowego na około 200 lat. Może zatem nieoczekiwane potencjalne bogactwo naturalne, które przeleżało ukryte głęboko pod skorupą ziemską przez miliony lat, ujawnione zostało w chwili, w której okazuje się najbardziej potrzebne?
Ujawnienie złóż gazu łupkowego na terenie Polski wzbudza ogromne zainteresowanie, porusza emocje i stawia ekspertów, polityków i obrońców przyrody przed trudnymi dylematami. Ci pierwsi nie ustają w obliczeniach pozwalających oszacować opłacalność wydobycia gazu łupkowego, który, rozproszony w porach skał, nie chce wydostać się na powierzchnię przez wykonany otwór – nie wystarczy otworzyć mu drogi na zewnątrz. Ci ostatni obawiają się nasilenia globalnego ocieplenia. W wyniku wydobycia gazu łupkowego do atmosfery uwalnia się jeden z „winowajców" efektu cieplarnianego: metan. Ekolodzy świadomi są także ryzyka związanego ze związkami chemicznymi, które wykorzystują technologie wydobywcze, a które mogą znaleźć się w wodzie odprowadzanej z kopalń gazu łupkowego. Ludzka ingerencja w przyrodę nigdy nie pozostaje bez echa.
Trzeba wielkiej rozwagi, aby za sprawą gazu łupkowego znaleźć się w gronie energetycznych potentatów, zachowując równowagę polityczną, ekonomiczną i ekologiczną, a także świadomość, iż szukamy bezpiecznej i wydajnej alternatywy dla paliw kopalnych, a znaleźliśmy na razie kolejną wersję „starej" energii.

Opracowanie: dr Agnieszka Babczyńska dla biura CSCS

Harmonogram wykładów