Wykład pt. „Ekstrema klimatyczne i niecodzienne zjawiska atmosferyczne – nowe wyzwania dla klimatologów”

CSCS

25 października 2012 r. o godz. 16.00 w auli Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (ul. Bankowa 9) odbędzie się wykład pt. „Ekstrema klimatyczne i niecodzienne zjawiska atmosferyczne – nowe wyzwania dla klimatologów”, zorganizowany w ramach XXI cyklu spotkań „Wybrane problemy ekologii i ochrony środowiska”. Wykład wygłosi prof. dr hab. Tadeusz Niedźwiedź z Wydziału Nauk o Ziemi UŚ.

Organizatorem wydarzenia jest Centrum Studiów nad Człowiekiem i Środowiskiem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

O wykładzie:
Kto sieje wiatr, ten zbiera burzę. Choć to staropolskie przysłowie nigdy nie dotyczyło zjawisk pogodowych, to dziś, rozumiane nieco bardziej dosłownie, może opisywać udział ludzkiej działalności w globalnych zmianach klimatycznych. Niepohamowany rozwój cywilizacyjny jest często wskazywany jako przyczyna globalnego ocieplenia, zaostrzenia się kontrastów pomiędzy porami roku, czy wręcz zanikania pór pośrednich, takich, jak przedwiośnie. Konsumpcjonizm i nieumiarkowaną eksploatację zasobów przyrody obarcza się też winą za gwałtowne i niecodzienne zjawiska klimatyczne, o jakich coraz częściej w sensacyjnym tonie donoszą media. Zdanie powtarzane wystarczająco często staje się w końcu dogmatem. Na skutek takiego właśnie mechanizmu tworzenia prawd o świecie nie pozostaje nam chyba nic innego, jak tylko uwierzyć w to, że człowiek od kilku dekad powoduje diametralną zmianę klimatu. Wystarczy zresztą spojrzeć od czasu do czasu za okno albo posłuchać codziennych doniesień z innych, niż własny, regionów kraju i świata, aby tylko utwierdzić się w tym przekonaniu. W ostatnich latach bowiem znacznie przybyło „zim stulecia”. Grad od rozmiarów gołębich jaj rozrósł się do wielkości piłek tenisowych. Znacznie się zwiększyła gwałtowność burz z piorunami, podobnie, jak porywistość i częstotliwość wichur i huraganów, zrywających dachy i łamiących drzewa, jak zapałki. Czy ktoś pamięta, aby na obszarze Polski szalały kiedyś tak często trąby powietrzne i tornada, jak zdarza się to obecnie? Najwyraźniej sprawy klimatu wymknęły się już zupełnie spod kontroli.
Historia i prehistoria świata wie jednak, że klimat na Ziemi zmieniał się wielokrotnie, a warunki panujące na naszej planecie w różnych okresach jej trwania różniły się w znacznie większym stopniu niż dziś różnią się pory roku w swych najbardziej skrajnych wersjach. Może więc nasze dzisiejsze ekstrema klimatyczne całkowicie mieszczą się w zakresie bezpiecznych i naturalnych fluktuacji i mogą nas obchodzić dokładnie tyle, co zeszłoroczny śnieg, choćby sięgał on dachów i nie pozwalał otworzyć drzwi? Jeśli tak, to każdy głos klimatologicznego ostrzeżenia nie powinien zakłócać nam spokoju, gdyż znaczy tyle, co burza w szklance wody.

Opracowała dr Agnieszka Babczyńska dla biura CSCS.

Harmonogram wykładów