facebook twitter instagram issuu linkedin google+ research gate youtube ustv

Wykład prof. Philipa Zimbardo pt. „Transforming Evil into Heroic Goodness”

We wtorek 15 kwietnia 2014 r. o godz. 12.00 w Kinie Kosmos Centrum Sztuki Filmowej (Katowice, ul. Sokolska 66) odbędzie się wykład profesora Philipa Zimbardo pt. „Transforming Evil into Heroic Goodness”. Wykład jest bezpłatny. Prowadzony będzie w języku angielskim i będzie okazją do osobistego spotkania ze znanym amerykańskim psychologiem. Wydarzenie organizowane jest przez Instytut Psychologii Uniwersytetu Śląskiego we współpracy z Kinem Kosmos Centrum Sztuki Filmowej. Partnerem wykładu jest Wydawnictwo Naukowe PWN oraz Regionalny Ośrodek Metodyczno-Edukacyjny Metis w Katowicach.

Wykład skierowany jest do wszystkich zainteresowanych, w szczególności do  nauczycieli, szkolnych pedagogów i psychologów, edukatorów i animatorów, wolontariuszy i pracowników organizacji społecznych. Osoby zainteresowane udziałem proszone są o przesłanie zgłoszenia (imię i nazwisko oraz nazwa organizacji, placówki oświatowej lub wydziału) na adres e-mail: wyklad15kwietnia@gmail.com do 13 kwietnia 2014 roku. O udziale decyduje kolejność zgłoszeń.

Profesor Philip Zimbardo jest uznawany za „głos i twarz współczesnej psychologii”. Jest autorem ponad 400 publikacji, wśród których znajduje się najstarszy aktualny podręcznik psychologii „Psychologia i życie”, który doczekał się wielu nowych wydań i tłumaczeń. Zyskał sławę przede wszystkim za sprawą eksperymentu, który w 1971 roku przeprowadził na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Stanforda. Eksperyment miał odpowiedzieć na pytanie, dlaczego niektórzy schodzą na złą drogę i udowodnił ogromny wpływ sytuacji na nasze zachowanie. Teraz profesor Zimbardo rozważa coś przeciwnego – czy i w jaki sposób zwykli ludzie mogą stać się „bohaterami dnia codziennego”? Utworzył organizację non-profit w San Francisco, której misją jest badanie i pobudzanie heroicznego działania u ludzi w każdym wieku i każdej narodowości.

Dzień przed wykładem, 14 kwietnia, planowane jest uroczyste otwarcie siedziby Centrum Zimbardo w katowickiej dzielnicy Nikiszowiec. Jest to wspólna inicjatywa prof. Zimbardo, Stowarzyszenia Fabryka Inicjatyw Lokalnych (które koordynuje działanie Centrum) oraz Uniwersytetu Śląskiego. Więcej informacji na temat Centrum: www.psychologia.us.edu.pl/centrumzimbardo.

Foto: Biuro Prasowe UŚ