facebook twitter instagram issuu linkedin google+ research gate youtube ustv

Wykład prof. Janusza Gluzy dotyczący redefinicji kilograma

Logo Polskiego Towarzystwa Fizycznego

W czwartek 7 czerwca 2018 roku o godz. 16.00 w Katowicach (ul. Uniwersytecka 4, sala audytoryjna I) odbędzie się konwersatorium, podczas którego prof. dr hab. Janusz Gluza z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego wygłosi prelekcję pt. „Największa rewolucja w pomiarach od rewolucji francuskiej: redefinicja kilograma w 2020 roku”.

Wystąpienie dotyczyć będzie nowej definicji kilograma opartej na zjawiskach kwantowych i odpowiednich stałych: Plancka i  Klitzinga. Oprócz zagadnienia redefinicji jednostki masy, podczas wykładu omawiane będą także inne aspekty masy związane z bezwładnością ciał, grawitacją, antymaterią czy relatywistyką.

Spotkanie organizowane jest przez Polskie Towarzystwo Fizyczne Oddział Katowicki. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie: www.ptf.us.edu.pl.