Wykład "Perspektywy rozwoju europejskiej sieci ekologicznej obszarów Natura 2000 w województwie śląskim"

Centrum Studiów nad Człowiekiem i Środowiskiem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zaprasza na wykład "Perspektywy rozwoju europejskiej sieci ekologicznej obszarów Natura 2000 w województwie śląskim" zorganizowany w ramach XVIII cyklu wykładów: "Wybrane problemy ekologii i ochrony środowiska". Wykład wygłosi dr Jerzy B. Parusel z Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska.
Spotkanie odbędzie się w czwartek 22 października o godz. 16.00 w auli Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska w Katowicach przy ul. Bankowej 9.

Harmonogram cyklicznych wykładów CSCS

O wykładzie:

Brzydka i smutna to kraina, ten Śląsk. Brzydkie i wciąż pokryte cienką warstewką szarego kurzu, jakby celowo zamaskowane miasta ostentacyjnie wkomponowują się w poprzemysłowy krajobraz. Krajobraz - niepiękny, a przynajmniej trudny w odbiorze: linię horyzontu co i rusz łamie sterczący zza dachów szyb kopalniany, komin, czy kopuła hałdy. Wszystko równie szare, tak szare, że najlepiej prezentuje się na czarno-białej fotografii. Gdzieniegdzie wyrobiska i zapadliska, zalane wodą sprawiają, że okolica wygląda jakoś ładniej, przyjaźniej. Jednak nie wydaje się, żeby taki region obfitował w przyrodnicze rarytasy. Z resztą po zrekultywowanych i obsadzonych drzewami hałdach, zbiornikach przy elektrowniach, osadnikach, nie oczekuje się aby były matecznikami ginących gatunków. Zasiedlone mniej lub bardziej spontanicznie przez gatunkowe pospólstwo, mają być zalążkiem przyszłych stabilnych ekosystemów, a tymczasem dają wytchnienie ludzkim oczom. Czy to już predestynuje je do kandydowania do obszarów Natura 2000? Z pewnością nie. Nie znaczy to jednak, że poszukiwanie takich obszarów w województwie śląskim jest z góry skazane na niepowodzenie. I to bynajmniej nie dlatego, że zgodnie z wymogami unijnymi takie obszary wytyczyć po prostu trzeba.
Województwo śląskie bowiem, to nie tylko ciasna, betonowa aglomeracja. To też duży obszar Beskidów i Jury Krakowsko-Częstochowskiej, kilka parków krajobrazowych i już wytyczonych, i istniejących ostoi ptasich. W tych miejscach o niepowtarzalnej urodzie krajobrazu znajdują miejsce gniazdowania lub przynajmniej noclegu rzadkie i zagrożone gatunki ptaków. Tu zatrzymują się podczas przelotów ornitologiczni rezydenci Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt. Miejsca te niezaprzeczalnie zasługują na specjalną ochronę na prawach Unii Europejskiej. Jednak na tym nie może być koniec. Prace nad inwentaryzacją potencjalnych siedlisk wciąż się toczą. I badaniom tym nie podlegają wyłącznie coraz to nowe obszary stawów pełnych ptactwa. Na ochronę zasługują i unikalne drzewostany, i zbiorowiska łąkowe, gdzie żyją chronione polskim prawem owady: motyle i ważki.
Takich siedlisk nie trzeba koniecznie szukać z dala od przemysłowego centrum województwa. Kryją się one często w cieniu elektrownianych kominów. Czy wystarczy je odkryć, aby zostały docenione i wplotły się w europejską sieć obszarów Natura 2000?

opracowanie dr Agnieszka Babczyńska i CSCS