Wykład „Foresight – użyteczne narzędzie prognozowania przyszłości, także w dziedzinie ochrony środowiska”

28 kwietnia 2011 r. o godz. 16.00 w auli Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŚ w Katowicach przy ul. Bankowej 9 odbędzie się wykład „Foresight – użyteczne narzędzie prognozowania przyszłości, także w dziedzinie ochrony środowiska”. Spotkanie organizowane jest przez Centrum Studiów nad Człowiekiem i Środowiskiem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w ramach XIX cyklu wykładów: „Wybrane problemy ekologii i ochrony środowiska”. Wykład wygłosi mgr inż. Jan Bondaruk z Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach.

Wykłady z serii FORUM NATURA’17 są dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

O wykładowcy:

Jan Bondaruk – kierownik Zakładu Ochrony Wód Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach. Koordynator projektu FORGOM – Foresight technologiczny rozwoju sektora usług publicznych w Górnośląskim Obszarze Metropolitalnym oraz kierownik panelu Technologie Ochrony Środowiska w tymże projekcie.

O wykładzie:

Najpierw była tafla wody, która w miarę rozwoju technologii topienia piasku wyparta została przez szklaną kulę. Do wróżenia z kuli niezbędna była wiedza tajemna, dostępna wyłącznie wróżkom, podobnie jak umiejętność interpretacji wskazań wahadełka, składanie kart tarota i numerologiczna żonglerka datami. Przeciętnym śmiertelnikom pozostawało lanie wosku, patrzenie w fusy i tropienie wiosennych kukułek. Te czynności pozwalały na przewidywanie kwestii najważniejszych w życiu każdego człowieka: narodzin, małżeństwa, długości życia, zdrowia, dobrych plonów i wypełnienia sakiewki. Choć próby odtajniania tego, co ma dopiero nadejść, często kończyły się na stosie, nie zniechęciło to ludzi do nieustannych starań dla przewidywania przyszłości, wbrew racjonalnym przesłankom. Ważniejsze bowiem niż to, czy wróżby się spełnią, było podtrzymanie nadziei na lepsze jutro. Dziś racjonalne przesłanki wręcz domagają się podglądania dni i lat, które mają dopiero nastąpić. Służą temu coraz bardziej zaawansowane narzędzia: szklana kula przybrała ponownie płaską postać: ekranu monitora, numerologia rozwinęła się w cyfrowe symulacje przyszłości, a wróżkę zastąpił panel ekspertów. Tak zrodził się foresight. Foresight to sprytny, niemal magiczny instrument, który obserwuje jednocześnie teraźniejszość i przyszłość w perspektywie kilku dziesięcioleci i pozwala uniknąć powtarzania raz popełnionych błędów oraz ominąć spodziewane pułapki. Foresight jednak to przede wszystkim ludzie: sztuki i kultury, naukowcy, przedstawiciele samorządów i organizacji społecznych, eksperci, którzy ze sobą rozmawiają. Ich doświadczenie, wiedza i osobista wrażliwość pozwalają im oderwać się od wpływów, odciąć od lobbingu i podejmować skomplikowane kwestie przyszłości służby zdrowia, ochrony środowiska, kultury i każdej innej dziedziny składającej się na dobrostan społeczeństwa. Nie wróżą oni z fusów i nie czytają z gwiazd, ale dyskutują, notują wnioski, wpuszczają świeże myśli i przecierają szlaki dobrym pomysłom. Podobnie jak wróżby, foresight nie musi się spełnić. Ale jakże łatwiej jest wypełniać przyszłość oczekiwanymi, pozytywnymi wydarzeniami, kiedy wiemy jakie przeszkody mogą uniemożliwić spełnienie się naszych marzeń, także tych związanych z przyszłością wiosennych kukułek, ich siedlisk i całego otaczającego nas środowiska.

Opracowanie: dr Agnieszka Babczyńska dla biura CSCS