Wykład dr. Macieja Krucza pt. „Jak przeżyć w afrykańskim mieście?” w ramach Śląskiej Nocy Naukowców 2010

dr kurcz

24 września 2010 r. o godz. 18.00 na terenie kampusu Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie dr Maciej Kurcz wygłosi wykład pt. „Jak przeżyć w afrykańskim mieście? Człowiek wobec pograniczności i procesów urbanizacyjnych w południowosudańskim mieście”.

Spotkanie, które odbędzie się w ramach Śląskiej Nocy Naukowców 2010, zostanie zilustrowane zdjęciami pochodzącymi z ostatniego pobytu dr. Macieja Krucza w Dżubie.

Naukowiec z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji UŚ przedstawi problematykę adaptacji kulturowej migrantów, skrajnie trudnych warunków życiowych panujących w Dżubie, a także kwestię wieloetniczności i wielokulturowości miasta, sprzężonej z tradycjonalizmem i konserwatyzmem poszczególnych jednostek.

Dżuba – stolica Południowego Sudanu – przyciąga tysiące ludzi, poszukujących nadziei na lepsze życie. Wielu z nich to osoby powracające do swych rodzinnych stron po latach wygnania, spowodowanych wojną domową. Życie w nieustannym zagrożeniu oraz brak wody, kanalizacji, dróg, szkół i edukacji w ciągu ponad dwudziestu lat wojny spowodowały powstanie pokolenia młodych ludzi niemal zupełnie pozbawionych perspektyw życiowych.

Dla badaczy tego regionu Dżuba jest miastem dysfunkcyjnym, które wymaga długofalowych działań inwestycyjnych, organizacyjnych oraz społecznych. Określana jest też czasem jako pewnego rodzaju „przechowalnia” – miejsce, gdzie istnieją największe szanse na przeżycie w powojennym Sudanie Południowym. Przypomina tym samym bardziej obóz dla uchodźców niż miasto.