Wykład dr. Józefa Ruszara pt. „Księgowa wizja sądu ostatecznego. Ekonomia jako temat literacki”

31.10.2016 - 11:07, aktualizacja 05.11.2019 - 11:18
Redakcja: admin

7 listopada 2016 roku o godz. 12.00 w auli im. Zbigniewa Jerzego Nowaka na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach rozpocznie się wykład otwarty dr. Józefa Ruszara pt. „Księgowa wizja sądu ostatecznego. Ekonomia jako temat literacki”, który adresowany jest przede wszystkim do uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Dr Józef Ruszar zajmuje się badaniem poezji współczesnej, szczególnie twórczością Zbigniewa Herberta i Tadeusza Różewicza. Jest autorem książek: „Stróż brata swego. Zasada odpowiedzialności w liryce Z. Herberta” (2004), „Apostoł w podróży służbowej. Prywatna historia sztuki Zbigniewa Herberta” (2006), „Słońce republiki. Cywilizacja rzymska w twórczości Zbigniewa Herberta” (2014), „Wytarty profil rzymskich monet. Ekonomia jako temat literacki w esejach Z. Herberta” (2016). Od roku 2004 organizuje sesje naukowe i Warsztaty Herbertowskie, a także wydaje serię Biblioteka Pana Cogito poświęconą twórczości Herberta oraz poezji polskiej drugiej połowy XX wieku.

Klasy, które chciałyby wziąć udział w spotkaniu, proszone są o wcześniejsze wysłanie zgłoszenia drogą elektroniczną na adres e-mail: olijp.katowice@gmail.com do 4 listopada. Udział w zorganizowanym przez Komitet Okręgowy Olimpiady Literatury i Języka Polskiego w Katowicach wydarzeniu jest bezpłatny.

Plakat promujący wykład dr. Józefa Ruszara