Wykład "Czasy bohaterskie i pełzająca apokalipsa?"

Centrum Studiów nad Człowiekiem i Środowiskiem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zaprasza na wykład Czasy bohaterskie i pełzająca apokalipsa? organizowany w ramach XVII cyklu wykładów: "Wybrane problemy ekologii i ochrony środowiska". Wykład wygłosi dr hab. Piotr Łaszczyca z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŚ. Spotkanie odbędzie się w czwartek 22 stycznia o godz. 16.00 w auli Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska w Katowicach przy ul. Bankowej 9.

Harmonogram wykładów

O wykładzie:

"Mamo, co to jest Raj?"

Umysł sześciolatka nie znosi próżni. Postrzegane i uświadamiane sobie dziury w wiedzy o otaczającym bycie materialnym i niematerialnym domagają się natychmiastowego zapełnienia informacją z najbliższego dostępnego źródła w najprostszy z możliwych sposobów, poprzez pytania: "Co to jest?" "Dlaczego?" "A po co?" Czy jednak potrzeba poznawania świata, która każe przedszkolakowi zamęczać pytaniami tych, którzy jeszcze to wytrzymują, wymaga udziału świadomości? Niepowstrzymane niemowlę pełzające po podłodze nie uświadamia sobie, jak bardzo musi znać smak okruszków, kociej sierści, kamyczków, po prostu je poznaje, pod wpływem pierwotnej potrzeby. Jednakowoż jego eksploracja jest niedestrukcyjna.

W kolejnych etapach swego rozwoju nieustannie zaspokajamy swoją ciekawość. Całe życie umysł nasz chłonie nowe treści, dając poczucie zwycięstwa nad niepoznanym. Jednostki wybitne zadają sobie trud poznawanie czynnego: eksperymentowania, podejmowania wypraw, rozkładania i scalania, unicestwiania i odtwarzania. Tak dzieje się od zarania nauki, od czasu, odkąd rodzaj Homo zasłużył na, otrzymany w końcu po tysiącach lat, zaszczytny przydomek: sapiens. Niezliczone pokolenia rodzaju ludzkiego, poddając się niewytłumaczalnej presji ciekawości, w poszukiwaniu odpowiedzi na najbardziej nonsensowne na pozór pytania, zapełniały encyklopedie tom po tomie, szukając tego, co stanowi istotę świata i Wszechświata, błądząc i na nowo odnajdując drogę, aby znów skręcić na manowce. Czyżbyśmy jednak przez tysiąclecia nie zbliżyli się do ideału poznania? Czyżbyśmy się, co gorsza, od niego zaczęli oddalać? Czyżby w poznawczym pędzie zaczęło dominować rozkładania i unicestwianie? Bo przecież celem ludzkich dążeń zawsze było szczęście, błogostan, Arkadia, Raj...
"Mamo, co to jest Raj?"
Czyżbyśmy do dzisiaj tego nie wiedzieli, pomimo naszej wrodzonej, nieuświadomionej, pierwotnej ciekawości?
A może stanęliśmy w obliczu straszliwej wizji końca poznania, głoszącej, iż ciekawość, to pierwszy stopień do... Piekła?

opracowanie dr Agnieszka Babczyńska dla CSCS