Wniosek o utworzenie związku metropolitalnego przyjęty przez katowickich radnych

30.05.2017 - 09:59 aktualizacja 30.05.2017 - 09:59
Redakcja: admin

Podczas XLII sesji Rady Miasta Katowice, która odbyła się w poniedziałek 29 maja 2017 roku, przyjęta została uchwała w sprawie złożenia wniosku o utworzenie związku metropolitalnego w województwie śląskim. Uchwałę przyjęto jednogłośnie przy pełnym składzie Rady Miasta.

W sesji, która miała charakter uroczysty, ze strony Uniwersytetu Śląskiego udział wzięli JM Rektor prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk oraz prorektor ds. współpracy międzynarodowej i krajowej dr hab. prof. UŚ Tomasz Pietrzykowski.

Zgodnie z wnioskiem, nad złożeniem którego głosowali katowiccy radni, nazwą przyszłego związku metropolitalnego będzie „Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia”. Swoim zasięgiem obejmie ona 41 gmin o łącznej powierzchni ponad 2,5 tys. km kw. Obszar ten zamieszkuje prawie 2,3 mln osób, czyli około połowa mieszkańców województwa. Formalnie związek metropolitarny zostanie powołany w lipcu tego roku, a funkcjonować zacznie od stycznia 2018 roku.

W pracę na rzecz jego utworzenia angażowali się przedstawiciele różnych środowisk, w tym także naukowcy. Zespół Obserwatorium Procesów Miejskich i Metropolitalnych – jednostki koordynowanej przez Uniwersytet Śląski, przeprowadził między innymi badania dotyczące oceny współpracy miast w perspektywie powstania związku metropolitalnego. Wyniki przedstawione zostały w kwietniu br. podczas seminarium „Nauka dla samorządu – wiedzieć, żeby działać”. Raport przygotowany przez naukowców z Wydziału Nauk Społecznych UŚ zawiera między innymi rekomendacje, które powinny usprawnić działanie przyszłej metropolii.

Powiązane artykuły:

Pierwsze badania Obserwatorium Procesów Miejskich i Metropolitalnych: