Wykład nt. „Niemandsland nad Czarniawką – Wymarzona ojczyzna Janoscha”

uczestnicy konferencji robiący notatki w zeszytach, które leżą im na kolanach

Od listopada 2018 roku do marca 2019 roku w Bibliotece Niemieckiej w Katowicach (ul. Bankowa 14) odbywają się wykłady poświęcone kulturze i literaturze niemieckiej oraz historii Niemiec.

Najbliższe spotkanie zaplanowano na czwartek 14 marca na godz. 17.30 w American Corner (ul. Bankowa 14, sala nr 438). Prelekcję nt. „Niemandsland nad Czarniawką – Wymarzona ojczyzna Janoscha” wygłosi dr hab. Angela Bajorek – adiunkt w Instytucie Neofilologii Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Do jej zainteresowań naukowych należą: niemieckojęzyczna literatura dziecięca i młodzieżowa, dydaktyka literatury. Rzeczoznawca podręczników szkolnych do nauki języka niemieckiego przy MEN. Współautorka „Europejskiego Portfolio Językowego”, antologii „Jung und erfahren? Jugendliteratur für den Deutschunterricht” oraz podręcznika „der, die, das neu. Gry i zabawy językowe dla klas IV–VI”. Autorka biografii Janoscha „Heretyk z familoka” (2015) i licznych artykułów na temat niemieckojęzycznej literatury dziecięcej oraz młodzieżowej. Laureatka nagrody „Cegła z Gazety im. Janoscha” oraz Nagrody Prezydenta Miasta Zabrze w dziedzinie kultury.

Dr hab. Angela Bajorek przedstawi Janoscha z różnych perspektyw – zarówno jako fascynującego artystę, ale także dotkniętego chorobami, nietuzinkowego człowieka pełnego optymizmu emanującego spokojem i pogodą ducha.

Po wykładzie o godz. 18.30 rozpocznie się projekcja filmu dokumentalnego „Mój Niemandsland” w reżyserii Wojciecha Królikowskiego. Obraz ten powstał przy współpracy z Angelą Bajorek.