Wizyta przedstawicieli Instytutu Prawa Chińskiej Akademii Nauk Społecznych

Grafika: flagi Polski i Chin

19 września 2019 roku Uniwersytet Śląski gościł przedstawicieli Instytutu Prawa Chińskiej Akademii Nauk Społecznych (CASS).

Delegacja brała udział w V Chińsko-Polskim Seminarium Prawa Porównawczego organizowanym wspólnie przez Instytut Prawa Chińskiej Akademia Nauk Społecznych, Polskie Centrum Prawa i Gospodarki Chin działające na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego we współpracy ze Szkołą Prawa i Gospodarki Chin Uniwersytetu Warszawskiego. Seminarium odbyło się w Warszawie, Krakowie i Katowicach. Wizyta na Uniwersytecie Śląskim stanowiła jeden z punktów programu pobytu delegatów w Polsce. Goście z Chin wzięli udział w konferencji, której tematyka dotyczyła prawa i nowych technologii.

Wizyta w Katowicach rozpoczęła się spotkaniem z władzami Uniwersytetu Śląskiego. Przedstawicieli Instytutu Prawa Chińskiej Akademii Nauk Społecznych w murach uczelni powitał prorektor ds. współpracy międzynarodowej i krajowej dr hab. prof. UŚ Tomasz Pietrzykowski. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Wydziału Prawa i Administracji UŚ, Szkoły Prawa i Kultury Chińskiej, Centrum Języka i Kultury Chińskiej oraz Działu Współpracy z Zagranicą. Delegacja spotkała się także z władzami Wydziału Prawa i Administracji, które reprezentował dziekan prof. dr hab. Czesław Martysz.

Chińskiej delegacji, w skład której wchodzili m.in. reprezentanci Katedry Administracji i Spraw Zagranicznych, przewodniczył dyrektor Instytutu Prawa Chińskiej Akademii Nauk Społecznych prof. Chen Su. Spotkanie stało się między innymi okazją do rozmów na temat współpracy między uczelniami.

Przedstawiciele Instytutu Prawa Chińskiej Akademii Nauk Społecznych
fot. Sekcja Prasowa UŚ

W tym roku Uniwersytet Śląski przystąpił do wielostronnego porozumienia, którego stronami są: Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski i Chińska Akademia Nauk Społecznych (CASS). Umowa reguluje między innymi zakres wspólnie podejmowanych działań przez wydziały prawa reprezentujące stronę polską oraz chińską.

Uniwersytet Śląski prowadzi aktywną współpracę w zakresie prawa z uczelniami z Chin. Od 2016 roku na w strukturach uczelni działa Szkoła Prawa i Kultury Chińskiej. Jej głównym założeniem jest zaznajomienie uczestników z chińskim systemem prawnym oraz informacjami, które mogą być przydatne we współpracy z partnerami chińskimi. Wykłady prowadzone są w języku angielskim i polskim przez wykładowców z Beijing Foreign Studies University oraz Northeastern University w Shenyang. Na Uniwersytecie Śląskim działa również Centrum Języka i Kultury Chińskiej – jednostka badawczo-dydaktyczna, w której studenci uczą się języka chińskiego.

Wspólne zdjęcie uczestników spotkania
fot. Sekcja Prasowa UŚ