Wizyta JE Ambasadora Szwajcarii Lukasa Beglingera

13 września 2013 r. JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś spotka się z JE Ambasadorem Szwajcarii w Polsce Lukasem Beglingerem. Spotkanie będzie okazją do rozmów na temat rozwoju współpracy pomiędzy instytucjami.

14 września 2013 r. w Teatrze Rozrywki w Chorzowie odbędzie się premiera „Franka V” na podstawie sztuki szwajcarskiego pisarza Friedricha Dürrenmatta. W wydarzeniu udział weźmie prorektor ds. kształcenia i studentów dr hab. prof. UŚ Ryszard Koziołek.

„Frank V. Opera banku prywatnego” to komedia muzyczna szwajcarskiego pisarza, do której muzykę skomponował Paul Burkhard. Prapremiera miała miejsce 19 marca 1959 roku w teatrze w Zurychu. Komedia opowiada o braku wolności w demokracji zdominowanej przez interesy władzy i pieniądze. Z dzisiejszej perspektywy poprzez sztukę „Frank V.” Dürrenmatt jawi nam się jako wizjoner i wnikliwy obserwator ciemnych stron natury ludzkiej.

Z premierą sztuki powiązany jest również projekt, który fundacja na rzecz kultury szwajcarskiej „Pro Helvetia” przygotowuje we współpracy z Uniwersytetem Śląskim. Ze strony Uniwersytetu projekt koordynuje dr hab. prof. UŚ Zbigniew Kadłubek.