Wizyta chińskich studentów w Katowicach

05.07.2019 - 14:27 aktualizacja 05.07.2019 - 14:27
Redakcja: admin

Współpraca między polskimi a chińskimi uczelniami znacznie zacieśniła się w 2017 roku, kiedy to szkoły wyższe obu krajów, w tym Uniwersytet Śląski, podpisały umowę w ramach polsko-chińskiego konsorcjum uniwersyteckiego. Głównym celem konsorcjum, które stanowi część planu rozwoju Chin w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku (znanego też jako Inicjatywa Pasa i Szlaku), jest wzmocnienie relacji akademickich. Jednym z wyników tej współpracy będzie przyjazd 31 studentów z Chin na Politechnikę Białostocką w ramach letniej szkoły „Sino-Polish Railway Express-Mutual Connectivity – Youth Summer Camp Discover Poland”. W organizację przedsięwzięcia zaangażował się Uniwersytet Śląski.

15 lipca 2019 roku na Politechnice Białostockiej dr hab. Magdalena Bąk z Zakładu Historii Oświecenia i Romantyzmu, reprezentując Uniwersytet Śląski, wygłosi inaugurujący szkołę letnią wykład pt. „Dancing (in) Poland. A few remarks on Polish history, culture and literature”. Dla uczestników wydarzenia będzie to okazja nie tylko do poznania polskiego folkloru, lecz przede wszystkim do zrozumienia wybranych polskich wzorów kultury, których metaforą jest taniec.

Z kolei 23 lipca 2019 roku Uniwersytet Śląski będzie gościć chińskich studentów w Katowicach, którzy zwiedzą Centrum Informacji Naukowej i Bibliotekę Akademicką, siedzibę Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz Nikiszowiec. Studenci wezmą również udział w lekcji języka polskiego oraz będą mieli okazję spróbować polskich potraw. Wycieczka zostanie zorganizowana przez Centrum Języka i Kultury Chińskiej UŚ, Katedrę Międzynarodowych Studiów Polskich oraz Szkołę Języka i Kultury Polskiej UŚ.

Ponadto w programie szkoły letniej zaplanowano m.in. zajęcia z robotyki, wycieczki do Warszawy i Krakowa oraz zwiedzanie Muzeum Wsi Polskiej, obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau i Białowieskiego Parku Narodowego.