Warsztaty wokalno-taneczne z elementami wiedzy o Polsce „Poszła Koreanka do Koszęcina”

13.02.2017 - 15:00, aktualizacja 13.02.2017 - 15:00
Redakcja: admin

Od 5 do 17 lutego 2017 roku Szkoła Języka i Kultury Polskiej oraz Katedra Międzynarodowych Studiów Polskich prowadzą zajęcia realioznawcze dla grupy koreańskich studentów filologii polskiej, którzy uczestniczą w warsztatach wokalno-tanecznych organizowanych na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przez Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. S. Hadyny w siedzibie zespołu w Koszęcinie. Jest to druga już odsłona warsztatów, na Śląsku po raz kolejny uczą się studenci filologii polskiej z Koreańskiego Uniwersytetu Studiów Międzynarodowych HUFS w Seulu, którzy na co dzień są także członkami koreańskiego zespołu „Mazurka” specjalizującego się w wykonywaniu polskich pieśni i tańców.

Oprócz warsztatów tanecznych i wokalnych studenci biorą udział w intensywnym kursie języka polskiego, który ma im pomóc w jeszcze lepszym zrozumieniu polskiej kultury. Lektoraty w Koszęcinie prowadzą: dr hab. Aleksandra Achtelik, dr Marcin Maciołek, mgr Karolina Graboń, mgr Kinga Groszewska i mgr Agata Rudzińska. Zajęcia obejmują najważniejsze elementy gramatyczne oraz komunikacyjne z wykorzystaniem tekstów najpopularniejszych polskich piosenek i pieśni ludowych.

15 lutego członkowie zespołu „Mazurka” gościć będą na Wydziale Filologicznym UŚ w Katowicach. W murach uczelni powitają ich prof. dr hab. Jolanta Tambor – dyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej UŚ, dr hab. prof. UŚ Magdalena Pastuch – prodziekan Wydziału Filologicznego ds. promocji i współpracy z otoczeniem oraz dr hab. prof. UŚ Romuald Cudak – kierownik Katedry Międzynarodowych Studiów Polskich UŚ. Zagraniczni goście spotkają się ze studentami międzynarodowych studiów polskich. Wysłuchają interaktywnego wykładu pt. „W 90 minut dookoła Polski”, który wygłosi mgr Magdalena Knapik i krótkich prezentacji przygotowanych przez studentów, wezmą udział w warsztatach kulinarnych, na których nauczą się, jak przygotować wybrane polskie potrawy, a także zaprezentują sposób przygotowania koreańskiego sushi. Po spotkaniu studenci zwiedzą Centrum Informacji Naukowej i Bibliotekę Akademicką oraz najważniejsze miejsca w Katowicach.

Projekt prowadzony jest w ramach współpracy z Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk” im. S. Hadyny. Uniwersytet Śląski od wielu lat intensywnie współpracuje z Uniwersytetem Hankuk w Seulu, czego dowodem są regularne wymiany studenckie, wspólne projekty oraz wymiana kadry akademickiej (w roku akademickim 2011/2012 dr hab. prof. UŚ Magdalena Pastuch gościła na HUFS jako visiting profesor).