Warsztaty pt. „Sztuka szukania – w labiryncie Internetu”

ŚNN2010

Internet to „ocean” informacji różnego rodzaju i różnej jakości. Często dostarcza użytkownikowi wiadomości niepotrzebnych i nieprawdziwych. Sztuką jest umiejętne ich segregowanie i wykorzystywanie tylko tych wartościowych. Internauta najczęściej poszukuje sposobu dotarcia do najnowszych i najbardziej rzetelnych informacji ze świata nauki, biznesu, kultury, sztuki czy po prostu życia codziennego. Pomóc mu mogą warsztaty pt. „Sztuka szukania – w labiryncie Internetu”, które odbędą się 24 września 2010 r. podczas Śląskiej Nocy Naukowców. Spotkanie poprowadzą pracownicy Biblioteki Uniwersytetu Śląskiego: Jadwiga Witek, Marzena Smyłła oraz Tomasz Zięba.

Zajęcia, które mają przełamać stereotyp, że biblioteka naukowa służy wyłącznie naukowcom, są równocześnie zaproszeniem do odwiedzenia Biblioteki Uniwersytetu Śląskiego i korzystania z jej zasobów.

Spotkanie będzie mieć formę interaktywnych zajęć i praktycznego treningu, na którym uczestnicy poznają narzędzia i wachlarz możliwości nowoczesnej biblioteki akademickiej. Dodatkowo uczestnicy wydarzenia dowiedzą się:

• czym jest hybrydowa biblioteka naukowa,
  • dla kogo jest przeznaczona,
  • po co i jak z niej korzystać,
  • czym są profesjonale, elektroniczne źródła informacji i dlaczego w większości dostępne są na płatnych platformach,
  • jak i dlaczego powstają e-zbiory (biblioteki cyfrowe, czasopisma elektroniczne, bazy danych),
  • skąd czerpać informacje o e-zbiorach,
  • w jaki sposób i gdzie można udostępniać książki w Internecie?

Wydarzenie będzie miało miejsce w czytelni Biblioteki Uniwersytetu Śląskiego (Katowice, ul. Bankowa 14) – II piętro. Dla osób uczestników Śląskiej Nocy Naukowców przygotowano dwa spotkania, które odbędą się w następujących godzinach:

• 12.00–13.15 – zajęcia dla szkół średnich i studentów;
  • 16.00–17.30 – zajęcia przeznaczone dla wszystkich uczestników.

Plan budynku znajduje się na stronie Biblioteki:

Mapka dojazdu: