facebook twitter instagram issuu linkedin research gate youtube ustv

„Wałęsa w Kolonos”. Spektakl z udziałem prof. Jerzego Stuhra na UŚ

Zdjęcie: prof. Jerzy Stuhr

Co roku w Cieszynie oraz Czeskim Cieszynie odbywa się Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Bez Granic”, będący jedną z najstarszych polsko-czesko-słowackich imprez kulturalnych. Repertuar spektakli wystawianych po obu stronach Olzy jest bogaty i różnorodny, a prezentacjom teatralnym towarzyszą wystawy, koncerty oraz spotkania z wybitnymi przedstawicielami świata kultury i sztuki.

Współorganizatorem tegorocznej, 29. już, edycji wydarzenia jest Uniwersytet Śląski. Uczelnia w swoich murach gościć będzie krakowski Teatr Łaźnia Nowa ze spektaklem „Wałęsa w Kolonos”. W tytułowej roli zobaczyć będzie można prof. Jerzego Stuhra – cenionego aktora i reżysera teatralnego oraz filmowego, scenarzystę, doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego. Seans teatralny odbędzie się 4 czerwca 2019 roku w hali sportowej na terenie cieszyńskiego kampusu uczelni. Początek przedstawienia zaplanowano na godz. 20.00.

Spektakl w reżyserii Bartosza Szydłowskiego to wielonarracyjna opowieść zbudowana na kanwie starożytnej tragedii zatytułowanej „Edyp w Kolonos”. Zarówno w kontekście tytułowej postaci, jak i tej mitologicznej, twórcy zwracają uwagę na archetyp przywódcy, interesuje ich figura lidera. Jak mówi reżyser, sam pomysł tego spektaklu wzbudził wielkie emocje. – Jedni komentatorzy byli zachwyceni, inni odradzali. Rozdzwonili się dziennikarze, pojawiły głosy polityków, każdy ciągnął w stronę własnych wyobrażeń. Wielka postać polskiej historii, Lech Wałęsa, elektryzuje wyobraźnię, ale też zatrzymuje nas w zabetonowanych postawach. Nasze studium jest zapisem poszukiwań innego wymiaru niż polityczny spór.

Szczegółowy opis spektaklu dostępny jest na stronie wydarzenia. Za pośrednictwem tej witryny można również kupować bilety.

Po seansie teatralnym przewidziano dyskusję z udziałem aktorów oraz twórców przedstawienia. W spotkaniu udział weźmie także prof. Jerzy Stuhr.

Organizatorami Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Bez Granic” są: Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka – oddział regionalny w Cieszynie oraz Člověk na hranici, z.s., Český Těšín.


Zdjęcie prof. Jerzego Stuhra: Oliver Abels [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]

Skróty

Copyright © 2001-2019
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Wszelkie prawa zastrzeżone.