VIII Festiwal Slajdów Podróżniczych na UŚ

Śląskie Stowarzyszenie Podróżnicze „Garuda” oraz Studenckie Koło Podróżnicze „Denali” zapraszają na VIII Festiwal Slajdów Podróżniczych w Katowicach, który odbędzie się w okresie 18 - 21 marca 2010 roku w auli Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego (ul. Uniwersytecka 4).

Tegoroczna edycja będzie poświęcona pamięci Kingi Choszcz (1973-2006) - podróżniczki, która w 2004 roku była gościem II Festiwalu Slajdów Podróżniczych. Podczas niego opowiadała o swojej podróży dookoła świata.

Kinga Choszcz jest współautorką książki podróżniczej "Prowadził nas los" oraz autorką książki "Moja Afryka". W 2006 r. zmarła w Akrze (Ghana) na malarię mózgową.

Wśród zaproszonych gości znajdą się m.in.:

- kapitan Marta Sziłajtis Obiegło, która w 2009 r., w ciągu 358 dni na 28-stopowym jachcie, w samotnym rejsie opłynęła Ziemię dookoła. Rozpoczynając żeglugę miała zaledwie 22 lata, tym samym została najmłodszą Polką i jedną z najmłodszych kobiet na świecie, które dokonały takiego wyczynu. Za to osiągnięcie 14 marca 2010 r. otrzymała wyróżnienie w kategorii "żeglarstwo" podczas XII Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów w Gdyni. Pokaz Marty Sziłajtis Obiegło: sobota, 20 marca, godz. 19:00.

- Arkadiusz Mytko, uczestnik samotnej wyprawy "Patagoński Triatlon", podczas której w ciągu ponad 6 miesięcy dokonał trawersu Patagonii w ekstremalnych warunkach, poruszając się pieszo, rowerem, kajakiem i na nartach. Ekspedycja "Patagoński Triatlon” należy do bardzo trudnych wyczynów sportowych. Za swoje osiągnięcie Arek Mytko otrzymał 14 marca 2010 r., podczas XII Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów w Gdyni, najbardziej prestiżową polską nagrodę podróżniczą - "KOLOSA" za wyczyn roku 2009. Pokaz Arka Mytko: sobota, 20 marca, godz. 14:15.

- Jasiek Mela, polarnik i podróżnik, najmłodszy w historii zdobywca bieguna północnego i bieguna południowego. Na oba bieguny (wraz z polarnikiem Markiem Kamińskim) dotarł w ciągu jednego roku. Jest jednocześnie pierwszym niepełnosprawnym, który dokonał takiego wyczynu (w wyniku porażenia prądem stracił lewe podudzie i prawe przedramię). Ponadto wziął udział w wyprawie na Kilimandżaro i najwyższy szczyt Kaukazu - Elbrus. Założył fundację "Poza Horyzonty", która niesie pomoc niepełnosprawnym, szczególnie osobom po wypadkach. Pokaz Jaśka Meli: sobota, 20 marca, godz. 17:15.

Festiwalowi towarzyszy wiele imprez dodatkowych: wystawy fotograficzne, koncerty, konkursy.

Na wszystkie pokazy jest wstęp wolny.

Szczegółowy program imprezy na stronie: www.festiwal.morawiec.travel.pl