osoby robiące notatki

Od 21 do 24 października 2019 roku w Cieszynie, Ustroniu i Ligotce Kameralnej odbywać się będzie VI edycja Wolnej Szkoły Nauk Filozoficznych i Społecznych im. Profesora Jana Szczepańskiego. W ramach wydarzenia zaplanowano między innymi: wykłady zaproszonych gości, promocję książki autorstwa prof. zw. dr hab. Katarzyny Olbrycht oraz warsztaty dla uczniów przygotowane przez pracowników Uniwersytetu Śląskiego.

Wydarzenie rozpocznie się na zamku w Cieszynie. W części inauguracyjnej przewidziano promocję książki „W kręgu myśli Profesora Jana Szczepańskiego. Tom V” oraz wykłady, które wygłoszą:

• prof. zw. dr hab. Katarzyna Olbrycht – „Czy jest możliwe i potrzebne wychowanie do bezinteresowności?”,
  • prof. Tadeusz Lewowicki, doktor honoris causa Uniwersytetu Śląskiego – „O Profesorze Janie Szczepańskim – Uczonym, Osobie wielostronnie zaangażowanej i mądrej, ważnej w moim życiu”,
  • dr hab. Marek Rembierz – „Między erozją ideałów i etosu pedagogiki w XX wieku a odkrywaniem źródeł twórczego (samo)wychowania – pedagogiczne poszukiwania i metapedagogiczne obrachunki Jana Szczepańskiego”.

Tradycyjnie program obejmuje także czeską część Śląska Cieszyńskiego – w tym roku uczestnicy udadzą się do Ligotki Kameralnej, gdzie będzie odbywać się popołudniowa część spotkań. Z kolei na Wydziale Sztuki i Nauk o Edukacji w Cieszynie odbędzie się panel dyskusyjny pt. „Udział młodego pokolenia w życiu publicznym”.

Organizatorami tegorocznej edycji Wolnej Szkoły Nauk Filozoficznych i Społecznych są: Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji oraz Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego, Miasto Ustroń, Miasto Cieszyn, Powiat Cieszyński, Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny Uniwersytetu Łódzkiego, Stowarzyszenie Samorządowe Ziemi Cieszyńskiej, Stowarzyszenie Wspierania Edukacji Międzykulturowej, Zamek Cieszyn, a także Kongres Polaków w Republice Czeskiej.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: szkolaszczepanskiego.ustron.pl.