V Ogólnopolska Noc Biologów w Katowicach

Noc Biologów to ogólnopolska akcja, w której udział biorą uniwersyteckie wydziały przyrodnicze z całej Polski, w tym także Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wydarzenie skierowane jest głównie do dzieci i młodzieży szkolnej, ale uczestniczyć w nim mogą wszyscy zainteresowani. Uczestnicy będą mieli okazję odwiedzić nowoczesne laboratoria, zapoznać się z tematyką badawczą realizowaną przez naukowców Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŚ, wysłuchać ciekawych wykładów oraz aktywnie uczestniczyć w pokazach i w zajęciach warsztatowych.

Piąta edycja wydarzenia, organizowana pod hasłem „Odkrywamy kod natury”, odbędzie się 15 stycznia 2016 r.

Spotkanie zainauguruje wykład „Odkrywamy kod natury” dr Agaty Daszkowskiej-Golec, który będzie dotyczył kodu DNA. Uczestnicy dowiedzą się, co sprawia, że każdy z nas jest unikalny, sprawdzą, co odkrył Grzegorz Mendel w ogrodzie pełnym roślin grochu, dlaczego maleńka muszka owocowa była najważniejszym spośród zwierząt dla Thomasa Morgana, dowiedzą się, czy znamy wszystkich, którzy przyczynili się do odkrycia struktury DNA oraz co jeszcze możemy odkryć. Wykład odbędzie się o godz. 16.00 w auli Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego (ul. Bankowa 9, sala 126). W programie spotkania przewidziany jest również występ duetu muzycznego „FORBOE”.

Od godz. 17.00 w budynkach Wydziału (na ul. Bankowej 9 oraz ul. Jagiellońskiej 28) odbywać się będą pokazy, warsztaty, zajęcia laboratoryjne i wykłady popularnonaukowe. Będą one dotyczyć zagadnień związanych z mikroorganizmami, roślinami, zwierzętami, człowiekiem oraz ich wzajemnych interakcji. Podczas warsztatów będzie można odkryć, jak wyglądają bakterie, grzyby oraz komórki roślin i zwierząt. Uczestnicy rozwikłają tajemnice barwnego kodu kwiatów, dzięki któremu wabione są owady zapylające oraz poznają mechanizmy stosowane przez rośliny drapieżne do chwytania ofiar. Biolodzy pokażą również jak powstają rośliny transgeniczne, wyjaśnią co oznacza termin mimikry, jak komunikują się zwierzęta oraz jak przystosowały się do życia w wodzie. Wydarzenie będzie także okazją do rozszyfrowania chromosomów poprzez ich obserwację w mikroskopie fluorescencyjnym oraz do udziału w wykładach dotyczących kodu długowieczności, świecących organizmów oraz rozmowach zwierząt. Dla najmłodszych gości przygotowano konkursy z nagrodami, pozwalające zgłębić tajemnice przyrody ożywionej.

Zgłoszenia udziału i rezerwacje przyjmowane są od 7 grudnia 2015 r. do wyczerpania miejsc. Rezerwacji można dokonać przez ogólnopolską stronę Nocy Biologów: www.nocbiologow.pl.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś oraz dziekan Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska prof. zw. dr hab. Iwona Szarejko.

Program oraz szczegółowe informacje dostępne są na stronie: www.nocbiologow.home.pl oraz na Facebooku.

Plakat promujący wydarzenie

„dziennikzachodni.pl” - „V Ogólnopolska Noc Biologów 2016 w Katowicach na Uniwersytecie Śląskim” (14.01.2016).

„naukawpolsce.pap.pl” - „Rośliny transgeniczne i mimikra podczas Nocy Biologów w Katowicach” (15.01.2016).

„biotechnologia.pl” - „Noc Biologów 2016 - Uniwersytet Śląski w Katowicach” (18.01.2016).