V Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Literatura polska w świecie...”

Od 13 do 15 czerwca 2013 r. w Centrum Konferencyjnym Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie odbędzie się V Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Literatura polska w świecie. Mapowanie, opisy, interpretacje”. W uroczystym otwarciu konferencji uczestniczyć będzie prorektor ds. kształcenia i studentów dr hab. prof. UŚ Ryszard Koziołek.

Udział w obradach weźmie sześćdziesięciu badaczy zainteresowanych zagadnieniem światowości literatury polskiej. Są to filolodzy z uczelni polskich (Bielsko-Biała, Katowice, Kraków, Lublin, Olsztyn, Opole, Poznań, Rzeszów, Warszawa, Wrocław, Szczecin), jak również znani poloniści zagraniczni z uniwersytetów w Budapeszcie, Bukareszcie, Debreczynie, Leuven, Lublanie, Milwaukee, Moskwie, Neapolu, Ołomuńcu, Oslo, Ostrawie, Pekinie, Piliscsabie, Rzymie, Rydze, Skopje, Sofii, Tokio, Toronto, Wielkim Tyrnowie, Vancouver, Zagrzebiu.

Rozważane będą sytuacje zagranicznej recepcji literatury polskiej i światowe wymiary odbioru twórczości i dzieł polskich pisarzy. Podejmowane będą zagadnienia komparatystyczne (wpływy, korespondencje, dialogi, obszary wspólnoty i uczestnictwa literatury polskiej w literaturze światowej). Przedmiotem wystąpień staną się problemy literatury polskiej tworzonej poza krajem, a także obecność literatury polskiej w otaczającym ją świecie oraz jego artystyczne i estetyczne przepracowania.

Organizatorami wydarzenia są: Katedra Międzynarodowych Studiów Polskich, Instytut Nauk o Literaturze Polskiej im. Ireneusza Opackiego oraz Szkoła Języka i Kultury Polskiej UŚ.