facebook twitter instagram issuu linkedin research gate youtube ustv

V Dni Socjologii

FN2010

Członkowie czterech kół naukowych z Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego: Socjologów, Socjologii Reklamy i Komunikacji Społecznej, „Human Resorces” oraz Seksuologii zapraszają do wzięcia udziału w V Dniach Socjologii, organizowanych od 27 do 28 kwietnia 2010 roku na Wydziale Nauk Społecznych w ramach 6. Studenckiego Festiwalu Nauki. Z okazji jubileuszowego spotkania organizatorzy przygotowali bogaty program. Honorowy patronat nad V Dniami Socjologii objął JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś.

Głównym tematem będzie „socjologia wizualna”, jako przedmiot rozważań. Każda część programu będzie zatem nawiązywać do tego, co w socjologii widoczne, utrwalone, zapisane za pomocą fotografii, filmu czy obrazu.

Stałym elementem święta są panele tematyczne studentów, doktorantów oraz wykładowców Uniwersytetu Śląskiego. W tym roku studenci uwagę poświęcą analizie zagadnień związanych z HR, interdyscyplinarnej dyskusji na temat problematyki Gender oraz próbie odpowiedzi na pytanie, w jakim stopniu cmentarze mogą stać się przestrzenią pracy socjologa. Organizatorzy zaprosili ponadto absolwentów socjologii, którzy opowiedzą o swoich zawodowych sukcesach. Rokrocznie, w ramach „Socjologii na srebrnym ekranie”, prezentowany jest film, poprzedzony prelekcją filmoznawcy-socjologa – Aleksandry Antoniny Wycisk. Odbędzie się również konkurs wiedzy socjologicznej „Socjoliada”, oparty na formule znanego programu telewizyjnego.

Po raz pierwszy, organizatorzy zapraszają do wzięcia aktywnego udziału w Konferencji Naukowej Studentów i Doktorantów pt. „Wykorzystanie fotografii w badaniach socjologicznych”. Szeroko rozumiane zagadnienie nawiązuje nie tylko do problematyki wciąż rozwijającej się socjologii wizualnej, lecz ma być także wstępem do dyskusji na temat zarówno pozytywnych, jak i negatywnych stron wykorzystania fotografii czy filmu w badaniach socjologicznych.

Ze względu na główny temat zapraszamy do wzięcia udziału w I edycji konkursu fotograficznego „Ars Observationis”: „Kontrasty codzienności”. Celem konkursu jest pokazanie współistniejących w naszym społeczeństwie różnic materialnych, kulturowych, wyznaniowych etc. Więcej informacji o konkursie na stronie: www.knsriks.us.edu.pl

Pierwszego dnia imprezy odbędzie się również spotkanie z Szymonem Modrzejewskim – prezesem Stowarzyszenia „Magurycz”, który będzie przekonywał, że „Kamienie są lekkie” i opowie o 23-letniej społecznej pracy wolontariuszy na rzecz ochrony sztuki sepulkralnej w południowo-wschodniej Polsce i na Ukrainie. Drugiego dnia odbędzie się spotkanie z twórczością Jacka Kaczmarskiego, o której opowiedzą i zaśpiewają – dr hab. Tomasz Nawrocki oraz dr Paweł Ćwikła.

Szczegółowe informacje o V Dniach Socjologii znajdują się na stronie: www.knsus.us.edu.pl.

Skróty

Copyright © 2001-2019
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Wszelkie prawa zastrzeżone.