Uroczyste otwarcie Centrum Nauk Stosowanych

JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. zw. dr hab. Wiesław Banyś ma zaszczyt zaprosić na uroczyste otwarcie Centrum Nauk Stosowanych (CNS) – II etapu Śląskiego Międzyuczelnianego Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych. Uroczystość odbędzie się 17 grudnia 2015 roku o godz. 10.00 w Chorzowie (ul. 75 Pułku Piechoty 1A).

Centrum Nauk Stosowanych jest kolejnym, ważnym etapem w tworzeniu bazy dydaktyczno-badawczej Śląska, która ma zapewnić wzrost wykształcenia mieszkańców regionu oraz zintegrować możliwości dydaktyczne i badawcze śląskich uczelni i jednostek partnerskich.

Centrum powstało na terenie kampusu Uniwersytetu Śląskiego w Chorzowie i stanowi II etap tworzenia kompleksowego przedsięwzięcia pn. Kampus Nauk Matematyczno-Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego.

W uroczystości otwarcia CNS udział wezmą przedstawiciele władz rektorskich i dziekańskich Uniwersytetu Śląskiego, społeczność akademicka, a także zaproszeni goście.

Plakat w formie zaproszenia promujący wydarzenie

Projekt Centrum Nauk Stosowanych (CNS) – II Etap Śląskiego Międzyuczelnianego Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych uzyskał dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Realizowany jest on zgodnie z umową o dofinansowanie zawartą 2 grudnia 2013 roku w ramach działania 13.1 Infrastruktura szkolnictwa wyższego, priorytetu XIII Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007–2013. Wartość projektu wynosi 36.090.883,00 PLN, z czego dofinansowanie z UE wynosi 35.911.303,00 PLN. Kształt architektoniczny zbudowanego z inicjatywy Uniwersytetu Śląskiego obiektu nadali architekci poznańskiej pracowni ARPA Jerzego Gurawskiego. Wykonawcą inwestycji był Mostostal Warszawa SA.

Budynek Centrum składa się z dwóch segmentów dydaktyczno-laboratoryjnych złożonych z czterech kondygnacji oraz segmentu komunikacyjnego 5 kondygnacyjnego z sanitariatami, magazynami i pomieszczeniami socjalnymi. Całość wkomponowana została w park wraz z pomnikiem Poległych Żołnierzy 75 Pułku Piechoty i projektowanym traktem pieszym. Powierzchnia budynku wynosi: 5.072,95 m², kubatura: 21.754,0 m³.

W wyniku realizacji projektu powstanie 57 nowych pracowni dydaktycznych wyposażonych w nowoczesną aparaturę, 10 nowych sal wykładowych i dydaktycznych oraz 590 stanowisk ICT. Studenci podejmujący naukę w Centrum Nauk Stosowanych będą mogli studiować na następujących kierunkach:

• fizyka techniczna – kierunek inżynierski, I i II stopień studiów stacjonarnych,
  • technologia chemiczna – kierunek inżynierski, I stopień studiów stacjonarnych,
  • informatyka stosowana – kierunek inżynierski, I stopień studiów stacjonarnych,
  • inżynieria materiałowa w języku angielskim – II i III stopień studiów stacjonarnych,

oraz na specjalnościach:

• w ramach kierunku biofizyka na II stopniu studiów stacjonarnych:
    •  optyka biomedyczna,
    •  biofizyka leków.
  • w ramach kierunku inżynieria materiałowa na II stopniu studiów stacjonarnych:
    •  materiały funkcjonalne,
    •  recycling materiałów inżynierskich.

Wszystkie poziomy kształcenia w Centrum zostaną objęte:

• kształceniem poprzez badania oparte na elastycznym systemie siatek studiów i pracy projektowej,
  • systemową komputeryzacją treści kształcenia,
  • systemem współpracy z otoczeniem, w tym staży i praktyk.
  • kompleksowym programem zajęć wyrównawczych w formie e-learningu.

Dzięki wspólnej wizji kadry dydaktycznej i naukowej w CNS realizowany będzie proces budowania oferty wszechstronnego, trans-uniwersyteckiego kształcenia w obszarach informatyki, chemii, nauk fizycznych oraz nauk o materiałach.

Projekt Centrum Nauk Stosowanych (CNS) – II Etap Śląskiego Międzyuczelnianego Centrum Edukacji i Badan Interdyscyplinarnych przyczyni się do zwiększenia udziału liczby studentów na priorytetowych kierunkach studiów, podniesienia jakości kształcenia poprzez wykorzystanie technologii informacyjnych i komunikacyjnych, unowocześnienia infrastruktury Uniwersytetu Śląskiego.

W wyniku realizacji projektu CNS uzyskane zostaną między innymi następujące długoterminowe korzyści społeczno-ekonomiczne:

• osiągnięcie wysokiej jakości dydaktyczno-naukowej poprzez wdrożenie systemu komputeryzacji treści kształcenia oraz wdrożenie  elastycznego systemu siatek studiów opartych na badaniach i pracy projektowej,
  • zwiększenie poziomu elementów praktycznych w kształceniu poprzez wdrożenie systemu współpracy z otoczeniem, w tym staży i praktyk oraz zapewnienie studentom odpowiednich zadań i projektów dydaktyczno-badawczych z potencjałem aplikacyjnym,
  • zmniejszenie liczby osób przerywających studia poprzez wdrożenie kompleksowego programu zajęć wyrównawczych w formie e-learningu,
  • zwiększenie wpływu uczelni na rozwój osobisty studentów poprzez promowanie samodzielnego i otwartego myślenia oraz pracy w grupie,
  • zwiększanie stopnia umiędzynarodowienia poprzez rozwijanie sieci współpracy w ramach procesu kształcenia i uruchamianie ofert kształcenia w języku angielskim,
  •  zwiększanie poziomu kreatywności studentów i absolwentów poprzez kształcenie oparte na  badaniach, uczenie pracy w grupach, holistyczne rozwiązywanie problemów, komputeryzację,  Indywidualne podejście do każdego studenta.

„chorzow.eu” - „Otwarcie Centrum Nauk Stosowanych (CNS) - 17.12” (15.12.2015).